Különleges időszaki kiállítás nyílt május 8-án a Váci Egyházművészeti Gyűjteményben Időtálló szentségek – várostörténeti kitekintés a betegek szentségén keresztül címmel. A tárlat – amely a „Vác 950” programsorozat része – a város első írásos említésének 950. évfordulójához kapcsolódik. A megnyitón dr. Varga Lajos segédpüspök, az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ igazgatója mondott köszöntőt, míg a vendégeket Koncz Kinga, a gyűjtemény igazgatója fogadta.
2025-ben különleges évfordulót ünnepelnek a váciak, hiszen éppen 950 éve a város első írásos említésének. Vác története elválaszthatatlan a Szent István által alapított egyházmegyéjétől, így az Egyházművészeti Gyűjtemény munkatársai fontosnak tartották, hogy a várostörténeti ünnepségekbe sajátos, a Katolikus Egyház jelenlétét különleges módon bemutató formában, a szentségeken keresztül kapcsolódjanak be. „Szakrális gyűjteményként egyik legfőbb célunk, hogy az emberek – jelen esetben a váciak – és Isten kapcsolatát bemutassuk” – emelte ki Koncz Kinga. Mint mondta, a szentségek az Egyház alapkövei, melyek kifejezik a változatlan, mégis mindig megújuló szeretetközösséget a Mindenhatóval.
A tárlat középpontjában elsőként a betegek szentsége áll. A szervezők célja, hogy rávilágítsanak: a testi-lelki gyógyulás minden korban központi szerepet játszott az emberi életben – különösen aktuálissá tette ezt a közelmúltban átélt világjárvány. Dr. Varga Lajos segédpüspök köszöntőjében hangsúlyozta: „Salus animarum suprema lex – az Egyházban a lelkek üdve a legfőbb törvény.” A salus azonban nem csupán lelki üdvösséget, hanem testi egészséget is jelent, így a kiállítás az Egyház gyógyító küldetését mutatja be.
A látogatók betekintést nyerhetnek a szentséghez kötődő imákba, a liturgiában használt olajok alkalmazásába, valamint a betegápolás történetébe – különös tekintettel az irgalmasrendiek váci és magyarországi tevékenységére. Láthatók olyan szent edények is, amelyeket a betegek kenetének kiszolgáltatásához használtak, továbbá bemutatják a papi szolgálathoz tartozó eszközöket, imádságokat és hagyományokat is.
A tárlat várostörténeti kitekintése során olyan helyszínek is bemutatásra kerülnek, mint a pestisjárvány emlékét őrző Szent Rókus kápolna vagy a hétkápolnai búcsújáróhely. Emellett felidézik a város híres gyógyító személyiségeit, valamint a segítőszentek és pestisszentek alakját, akik különböző korokban éltek, de közös bennük a betegségben való érintettség.
A kiállítás 2026. január 31-ig látogatható. A szervezők szeptembertől decemberig előadásokkal és programokkal is kiegészítik a tárlatot. A részletekről a www.puspokvac.hu weboldalon, valamint a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény Facebook-oldalán lehet tájékozódni. A kiállítás csütörtöktől szombatig, 11 és 17 óra között tekinthető meg, péntekenként garantált tárlatvezetés indul 11 órakor. ♦