Az idén négy iskola indított diákpolgármester jelöltet. A Kerisek Kovács Dominik Zoltánt, a Királyosok Szklenár Leventét, a Konzisok Farkas Leventét, a Madáchosok Gergely Grétát indították el a polgármesteri címért.
A megmérettetés már a verseny napja előtt elkezdődött. A résztvevő iskolák csapatainak el kellett készíteniük a diákpolgármestereik programját és a Szérűskert valós iskolacentrummá alakítását. Ezt a feladatot a Királyosok tudták legjobban teljesíteni. Függetlenül attól, hogy a versenyző iskola hol helyezkedik el mindegyik fontosnak tartaná, hogy az iskolacentrumnak, ne csak a neve legyen az, hanem ténylegesen a diákok életét szolgálja az.
A megmérettetéshez hozzátartozott a versenyző csapatok bemutatkozása. Erre a mindent elmosó esőzés miatt a városháza tanácstermében került sor. A diákok színpompás lendületes zenés bemutatkozón ismertették programjaikat, ahol sikerült mind a négy diákpolgármesternek emlékezetes programot prezentálniuk. A legsikeresebb bemutatkozás, programalkotás is a Királyosoknak sikerült legjobban.
A program fontos része a kommunikációs környezetvédelmi verseny, ahol nem csak környezetvédelmi hanem számos, a város jövője szempontjából fontos tervezési feladatot is kellett megoldaniuk nem csak a csapat tajgainak, hanem segítséget kérhettek iskolás társaiktól. Minden csapat választhatott olyan témát is, amiben úgy gondolták, hogy ők a legjobbak. A témaköröket kvíz formájában Lakatos Ádám kvízmester prezentálta. A verseny a városházán és a Március 15. téren zajlott. A versenyzéshez a diákoknak segítségül kellett hívniuk a város önkormányzati képviselőit és segítségükkel koncepciót alkotni a város közlekedésének jobbá tételére. A legsikeresebb csapat a Kerisek lettek, másodikak a Konzisok és a Madáchosok, majd őket követte harmadik helyen a Királyos csapat.
A diákpolgármester népszerűsítését online szavazással is lehetett erősíteni. A közösségi média segítségével online szimpátia szavazásra volt lehetőség a délelőtt folyamán. A szavazásban bárki részt vehetett, függetlenül attól, hogy mely iskola tanulója. A legtöbb voksot a Királyosok kapták, őket a Keri, a Madách és a Konzi követte.
A négy versenyszám összegzése adta az idén is a diákpolgármester választás győztesét, aki Szklenár Levente, Királyos diák lett. A diákpolgármestert és a diákalpolgármestereket Petróczi Anna (Madáchos) leköszönő diákpolgármester és a város alpolgármesterei avatták fel. A szervezők ajándékai mellett a városháza jelképes kulcsát kapták és a polgármesteri, alpolgármesteri láncokat akaszthatták a nyakukba.
Hogyan tovább, milyen lehetősége van a diákpolgármesternek, a diákönkormányzatnak?
A diákpolgármesterek lehetőségei két dologtól függenek. Egyrészt arról, hogy a város vezetése milyen lehetőséget biztosít számukra. A 23 év során hagyománnyá vált, hogy a város polgármestere meghívja a képviselő-testületi ülésre a diákpolgármestert bemutatkozni, ahol lehetőséget kap a programjának ismertetésére is. (Ezt a lehetőséget eddig még nem ajánlották fel az idén, de remélhetőleg erre ismét sor kerül.) Voltak olyan polgármesterek, akik annyira komolyan vették a diákpolgármestert és az általa vezetett diákönkormányzatot, hogy az oktatással, városfejlesztéssel, kultúrával foglalkozó bizottságokba tanácskozási joggal diákokat delegálhattak. Voltak olyan képviselő-testületek, akik a diákönkormányzat működését segítették, és programjuk megvalósításához anyagi segítséget is nyújtottak a diákoknak (pl. így épültek meg a város oktatási területein a kerékpártárolók).
Fontos, hogy a diákok se csak egy bulinak, pünkösdi királyságnak tekintsék a programot. Először az induló iskoláknak kell összefogniuk, majd azokat az iskolákat is be kell vonniuk, akik egyszerűbbnek látták távol maradni a programról, mely fakultatív sehol nincs előírva a részvétel.
A programszervezők először a résztvevő diákok összefogását segítik, majd segítenek nekik a részt nem vevő diákönkormányzatokkal való kapcsolatfelvételben is.
Szerencsére a programalkotás sikerül, és az egyes programpontokban a diákok egyetértettek, közös platformot alkottak, mely lehetőséget ad a közös munkához.
Mit is akarnak a diákok?
A négy diákpolgármester jelölt programja sok mindenben összecseng, így nem volt azt nehéz összefésülni. Ahogy a felnőttek, úgy a diákok is látják, mik azok a problémák, amiket sürgősen meg kellene oldani ahhoz, hogy az életük elviselhetőbbé váljon. Ezek a teljesség igénye nélkül az alábbiak voltak:
Szeretnék, ha az iskolacentrum nem csak egymásra épített iskolákat jelentene, hanem olyan helyet, ahol az oktatás után is lehetőség nyílna számukra az értelmes időtöltésre a felkészülésre, a kulturált szórakozásra, lennének olyan szolgáltatások, melyek a megvalósításig szerepelnének a tervekben. Jelenleg az oktatás után semmi sem vonzza őket a centrumban való maradásra.
Szeretnének az iskolák közötti kulturális diákprogramokat, melyek összehoznák őket, akik a város különböző területein el vannak szeparálva. Szeretnék, ha a városban ne csak a tanulás miatt kellene tartózkodniuk.
Szeretnék, ha biztosítva lenne számukra a biztonságos és kulturált közlekedés. (Az iskolacentrumból ritkán mennek közlekedési eszközök, ezért kényszerülnek a szülők segítségére, akik ha megtehetik hozzák, viszik őket.)
Szeretnék, ha biztonságosabb lenne a város, hogy ne kelljen a Duna-parton sötétben begyalogolniuk a városba minősíthetetlen útviszonyok közepette.
Szeretnék, ha a város nem lenne elhanyagolt, tiszta lenne és zöld környezetben pihenhetnének. Ennek megvalósításában szerepet is szeretnének vállalni.
Amiben a felnőttek is példát vehetnének
Már nem kell kampány, választás előtti hajrá, mert a kampány nélküli időszakban is sikerül az embereket a politikát csinálóknak egymásra uszítaniuk. Egyre nagyobb a szakadék a különböző gondolkodású emberek között. Míg 20 évvel ezelőtt vitatkoztak, de egymással szóba álltak és nézetkülönbségeiket tiszteletben tartották a polgárok, ma már ez lehetetlen. Ki sem látnak az önmaguk által ásott lövészárokból, és meggyőződésük, hogy a másik oldalt képviselőkről minden rosszat el kell mondaniuk. Pedig mindkét oldal nagyjából ugyanazt akarja, hogy jobb legyen, még akkor is, ha mindketten egy kicsit másként.
Talán ebben különböznek a diákok leginkább, hogy ők még tisztelik a másik véleményét és nem az ellentéteket, hanem a hasonlóságokat keresik. Nem megsemmisíteni, hanem együttműködni akarnak. Nem a hatalom, hanem a közös cselekvés a cél.
Példát vehetnénk a diákpolgármestertől és társaitól!
A programot szervezték Bíró György és BARÁTAI. A program fő támogatója Vác Város Önkormányzata. A verseny szakmai zsűrije (Lantai Nikolett, Molnár Martz Krisztina, Petróczi Anna, Herczeg György, Lakatos Ádám és Bíró György) ♦