Ha nyár, akkor fagyi, ha fagyi, akkor többek közt a Margaréta Kávéház. Fagylaltos tematikájú kiállítás látható a Széchenyi utcai kávézóban és cukrászdában. A tárlat címe: Miért szeretem a fagyit? Nem az első fagylaltos tematikájú kiállítását készítette el a Garay-Nagy Norbert vezette Garay Art Stúdió. Ebben az évben bedobták a mélyvízbe a Váci Madách Imre Gimnázium művészeti tagozatos diákjait, ugyanis a kiállítási anyag tulajdonképpen egy filozófiai teszt volt.
Annyit lehetett tudni a feladatról, hogy kinek mit jelent a fagylalt, mint hideg édesség. Nem volt megszabva sem a technika, sem az, hogy miként kell ábrázolni. Volt, aki térben gondolkodott, de volt, aki filozófiai üzenetet fogalmazott meg. A képeket nézve jól érezhető, amit Garay-Nagy Norbert is megerősített: minden alkotó lelkivilága megmutatkozott. Abszolút szabadságot kaptak a fiatalok.
A Garay Art Stúdió vezetője örömmel nyugtázta, hogy ilyen színvonalas anyag még nem volt az elmúlt években. Ez talán annak is köszönhető, hogy úgy kellett alkotniuk, mintha igazi, profi művészek lennének. Ez önbizalmat adott a diákoknak és bátrabban nyúltak a témához. A stúdióvezető persze azért segített nekik, amikor például a különböző technikákat összekeverték. Ugyanakkor lehetőségük volt a kísérletezésre is.
Ezeknek köszönhetően nem a megszokott technikákat láthatjuk a képeken, mint például akvarell vagy színes ceruza, hanem volt 3D festék használata. De látható még egy térben alkotott kép is, ahol gyöngyöket is felhasznált a diák, mert szerinte a gyöngyök csillogása a fagyott dolgokat juttatja az eszébe. Egy másik képen két fagylalt látható, ahol az egyik fagyi belenyal a másikba. Ez is lett a kiállítás mottója: visszanyal a fagyi. Mennyire visszahozza az embernek egy ilyen kép a lelkivilágát. Egy másik kép alkotója nem kedveli a fagyit, így ő egy komorabb művet készített.
Összességében tehát nem lehet eltitkolni egyik műnél sem a kiállító térben, hogy az adott alkotó milyen lelkiállapotban volt, amikor a képét készítette. A csapat a 14-16 éves korosztályt képviselte. Mint megtudtuk: egy művészeti évfolyam 17 emberből áll. Garay-Nagy Norbert elmondta, hogy ez a 17 fiatal egy olyan válogatott csapat, akik egy többfordulós felvételi rostán kerültek be és más-más iskolából érkeztek.
Ha már nyár, akkor művészeti táborokat is szervez a stúdió. Az eddigiekhez képest idén annyiban bővítették a programot, hogy az egyik híres váci, régiségekkel foglalkozó cég területén is alkothatnak a tanulók.
Hogyan kell elképzelni a Garay Art Stúdió táborát? Reggel 8 és 9 óra között érkeznek a gyerekek, aztán megbeszélik az adott nap programját. A tábori alkotó tevékenységeket csupán a napi háromszori étkezés szakítja meg.
Az, hogy kinti, vagy benti program van az adott napon, nagyban befolyásolja az időjárás is. A táborban különböző festészeti technikákat sajátítanak el a fiatalok, vagy épp sokszorosító grafikát, a lényeg, hogy minden nap másféle alkotással térnek haza. A turnusok augusztus 6-ig folyamatosan működnek, még mindig van néhány szabad hely.
Érdekesség: egy-egy tábort évek óta úgy szerveznek, hogy vannak úgynevezett segítők is, akik régebbi tanítványok. Kipróbálják magukat a „terepen”, s amit eddig tanultak, segítőkként kamatoztathatják. Kiderült: három fiatalra jut egy idősebb, tapasztaltabb segítő. Több ilyen csoport működik a táborban, ami a tapasztalat szerint hatékonyabb alkotást tesz lehetővé.
Minden hasznos információ megtekinthető a www.garayworkshop.com oldalon. ♦