VÁLASZTÁS 2018: A pártok a részvételre buzdítanak

VÁCI NAPLÓ/a város ♥ Ma tartják az országgyűlési választásokat, amely a korábbiaktól eltérően ezúttal is egyfordulós. Most vasárnap nagy a tét, hiszen a kormánypártok a további négy évre kérnek bizalmat, míg az ellenzék kormányváltásra készül. A szavazóhelyiségek reggel hatkor kinyitottak és este hétig várják a voksolókat.

Az elmúlt hetekben egy, már megszokottan indulatokkal teli kampány zajlott. A Fidesz-KDNP vezetőinek utolsó nyilatkozatai a mozgósításról szóltak, azt hangsúlyozva, hogy minden szavazatra szükség van, míg az ellenzék – amely a fogadkozások ellenére sem tudott jelentős összefogást kialakítani – azzal próbálta elérni a minél magasabb részvételi arányt, hogy „aki nem szavaz, a Fideszre szavaz”.

[sam_pro id=3_3 codes=”true”]

A legfontosabb választási szabályok

» Szavazni április 8-án 6 és 19 óra között lehet.

» A szavazóhelyiségben az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel. A választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát (érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel), valamint a lakcímét vagy személyi azonosítóját (pl. lakcímkártyával). A választópolgár a fentiek után megkapja a lebélyegzett szavazólapokat, az átvételt a névjegyzék aláírásával igazolja.

» A szavazás napján nincs kampánycsend, de a szavazás napján nem lehet választási gyűlést tartani, a szavazókör bejáratától számított 150 méteren belül (közterületen) tilos mindenféle kampánytevékenységet folytatni, mozgóurna igénylésére és a szavazóhelyiséghez történő szállításra nyilvános felhívás nem tehető közzé, szavazóhelyiséghez autóbuszos személyszállítás nem végezhető, televízióban és rádióban politikai reklámot nem lehet közzétenni.

» A lejárt érvényességű okmányokkal rendelkezők nem szavazhatnak, őket a szavazatszámláló bizottság köteles visszautasítani. A szavazásra abban az esetben sincs mód, ha a választópolgárt a bizottság tagja vagy tagjai személyesen ismerik, és a névjegyzéken is szerepel. Ezért fontos, hogy a választópolgárok a szavazás napja előtt vizsgálják meg okmányaik érvényességét, és időben gondoskodjanak az érvényes dokumentumok beszerzéséről.

» Érvényesen szavazni csak a szavazólapon szereplő jelöltre, listára lehet. A felsorolt jelöltek, listák közül csak egyet lehet választani, több választása esetén a szavazat érvénytelen lesz. Érvényesen szavazni a jelölt neve melletti, illetve a lista neve feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet (X vagy +). A szavazólapot a kitöltést követően borítékba kell helyezni, és a borítékot a szavazóurnába kell dobni (a szavazólap borítékba tétele belföldi szavazásnál – az átjelentkezés kivételével – nem kötelező).

» Ha a választópolgár a szavazólap urnába dobása előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, egy külön e célra szolgáló borítékba helyezi, és a rontott szavazólap helyett új szavazólapot ad ki. Egy választópolgár rontás miatt csak egyszer kérhet új szavazólapot.

» Az a szavazólap, amely nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal, érvénytelen.

» A szavazás napján a közvélemény-kutatást végző személy abba az épületbe, amelyben a szavazóhelyiség van, nem léphet be, a választópolgárokat semmilyen módon nem zaklathatja, és csak az épületből kilépőket kérdezheti meg. A szavazóhelyiségből kilépő választópolgárok megkérdezésén alapuló közvélemény-kutatás eredményét csak a szavazás befejezése után szabad nyilvánosságra hozni.

» A postán megküldött választási értesítő tartalmazza a szavazókör pontos címét.

» A fogyatékossággal élő választópolgár a következő segítséget igényelheti választójogának gyakorlása érdekében a választási irodától: – Braille-írással készült értesítő megküldése, – könnyített formában megírt tájékoztató anyag megküldése, – Braille-írással ellátott szavazósablon alkalmazása a szavazóhelyiségben és a mozgóurnás szavazás során, – akadálymentes szavazóhelyiség alkalmazása. A választás kitűzése után kérhet mozgóurnát. A szavazólap kitöltésében segítheti a választott segítő, vagy ha ilyen személy nincs jelen, akkor a szavazatszámláló bizottság két tagja. ♦