Akik Áder Jánost védik: 320-ból csak 18 jelentkező felelt meg

A köztársasági elnök és családja védelmét ellátó Készenléti Rendőrség (KR) Köztársasági Elnöki Őrségének tagjai képzést tartottak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE). Az intézmény kiképzői, instruktorai a tudást a tisztjelölteknek adják majd tovább.

Ha cikket írnak róluk – márpedig ez sikereik okán megtörténik olykor –, az írásoknak szinte kivétel nélkül azt a címet adják az újságírók: Az elnök emberei. A legtöbb ember csak az öltönyös, füldugós, napszemüveges romantikát látja a munkájukban, pedig az államfő védelmén dolgozó csapat munkatársai nem csupán elrettentő biodíszletek Magyarország első számú közjogi méltósága mellett. Jól kiválasztott, alaposan felkészített és kulturált emberek óvják Áder Jánost.

A Zsaru Magazin érdekes cikket közöl az elnök embereiről. Régebben a Kormányőrség feladata volt az államfő védelme, majd a Köztársasági Őrezredé, később a Terrorelhárítási Központ vette át a feladatot, 2015 áprilisa óta Áder János köztársasági elnök és családja védelmét a KR Köztársasági Elnöki Őrsége látja el.

Pomozi Sándor ezredes, az egység parancsnoka azt mondja, a feladatra a hatékonyság és a szakszerűség jegyében speciális csapatot állítottak össze. Ehhez figyelembe vették a személyvédelem követelményeit és a világ jelenlegi kihívásait, a terrorizmus vagy a szervezett bűnözés veszélyeit. Az egység személyvédelmi, műveleti, terrorelhárító és bevetési tapasztalatokkal rendelkező szakemberekből áll.

– Nemcsak az elnök úrért felelünk, hanem azért is, akit szolgálatba küldünk, hiszen valamennyi munkatársunkat biztonságosan kell a napi munkába állítanunk. Mi nem nindzsákat és jedi lovagokat keresünk, hanem karaktereket. Embereket olyan képességekkel, amelyeket a valóság igényel. A kiválasztás egy kemény, de célirányos fizikai, lövészeti és fegyverkezelési felmérésből áll, egy valós küzdelemből, azaz egy közelharc-jártassági felmérésből, ahol kiderül, hogyan viselkedik valaki nyomás alatt, például provokációnál, valamint egy olyan gyakorlatból, amelyben kemény rendőri intézkedési helyzeteket modellezünk – mondta Fedor Tibor törzszászlós, a személybiztosító alosztály vezetője a lapnak.

Az elmúlt három évben a 320-ból 18 jelentkező felelt meg.

– A munkában az a leghatékonyabb, ha egységesítjük a kiképzési metodikát és az eljárási módszereket, hogy az intézkedésben részt vevők egy nyelvet beszéljenek. Ezt külföldről, főként Izraelből hazahozott és a mi számunkra is alkalmas tapasztalat alapján építjük föl. Lényege, hogyan lehet hatékonnyá tenni egy kis létszámú egységet – mondta Fedor Tibor. (képünkön: a köztársasági elnöki őrség tagjai egy versenyen – fotó: Zsaru Magazin) ♦

[sam_pro id=0_26 codes=”true”]