Több váci internetező számítógépére érkezett zsaroló levél az elmúlt hetekben. A dolog lényege, hogy a zsarolók emailt küldenek a felhasználónak, amelyben tudatják vele, hogy bejutottak a gépére, a webkamerájával felvették, ahogy pornót néz, és ha nem fizet nekik súlyos pénzeket, minden ismerősének elküldik az önkéntelen örömszelfit. Jellemzően 1-2 ezer dollárnyi (nagyjából 280-550 ezer forintnyi) bitcoint követelnek.
A dolog nem újkeletű, az első ilyen levelek a nyáron tűntek fel a magyar gépeken. „Igen ötletes zsaroló kampány indult a napokban, amely a kiszivárgott jelszavakat ötvözi zsarolással és a pszichológiai nyomásgyakorlással – írt júniusban a blogján a jelenségre felfigyelő Kocsis Tamás, a Secure Networx nevű IT-biztonsági cég vezetője.
Sok hasonló zsarolási kísérletről lehetett már hallani. Ennek a különlegességét a Kiberblog posztja szerint néhány ügyes trükk adja. Először is az, hogy az állításuk hitelesítéséhez a zsarolók a levelet azzal kezdik, hogy leírják az illető jelszavát. Ez azért lehet kifejezetten hatásos, mert ha a felhasználó látja, hogy tényleg egy általa használt jelszó van a levélben, hajlamos elhinni annak összes többi állítását is.
Az Index júliusban elemző cikket szánt a témának. Azt írják, hogy a neten sok-sok millió lopott jelszó kering. Egyrészt ezek egy része jó eséllyel már nincs is használatban. Másrészt ez azt jelenti, hogy a zsarolók simán bekamuzhatták, hogy átvették az irányítást a gépünk felett, holott valójában csak egy emailcím-jelszó párost találtak valahol, és gondolták, bepróbálkoznak vele.
A Váci Napló utánaérdeklődött és megtudta, hogy
ilyen ügyben mostanában nem fordult senki Vácott a rendőrséghez.
A szakemberek azt javasolják, egyszerűen hagyjuk figyelmen kívül a fenyegető leveleket, de ha a zaklatás folytatódna, forduljunk a rendőrséghez, vagy egy olyan IT szakemberhez, aki megfelelő tudással felvértezve segít a támadások kivédésében.
Na jó, de mégis hogyan lehet védekezni?
Önt mindez nyilvánvalóan nem érinti, de hátha ismer olyan embert, akinek egy ismerőse nézett már a neten pornót.
Bár ebben az esetben átverésről van szó, itt is érvényesek a szokásos általános tanácsok:
» Ne használjon gyenge jelszavakat, mert azokat könnyű kitalálni. Inkább hosszú, egyedi jelszavakat használjon, akár jelszókezelő alkalmazással kombinálva, hogy ne kelljen mindet megjegyezni.
» Ne használja ugyanazt a jelszót több helyen, mert ha egy helyről ellopják, máshol is meg fognak próbálkozni a felhasználásával, ez egészen biztos.
» Ahol csak lehet, használjon kéttényezős hitelesítést.
» És ha már webkamera: egyáltalán nem csak a pornónézés miatt hangzik félelmetesen, hogy hekkerek adott esetben tényleg bekukucskálhatnak rajta a lakásba. Nyugodtan takarja le, ha Mark Zuckerberg vagy az FBI volt igazgatója megteszi, önnek se kell félnie, hogy túlzottan paranoiásnak fogják tartani. Fillérekért lehet kapni olyan felragasztható webkamerafedőt, amely elhúzható, ha épp használná a kamerát. ♦
[everest_form id=”31082″]