A márciusi testületi ülés napirend előtti tájékoztatói között szerepelt a város 2018-as környezeti állapotáról szóló előterjesztés. A jegyző által készített anyag az ellenzék körében nem talált jó fogadtatásra, ugyanis szerintük az kidolgozatlan és számos kérdésbe nem megy bele mélyebben.
Az anyag kitér többek között a város vizeinek és a Duna vízminőségére, a hulladékgazdálkodásra, a légszennyezettségre és a zajterhelésre is.
A felszíni vizek minősége, a szennyvíz- és csapadékvíz elvezetése
Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézetének rendszeres mérései és jelentése alapján a Duna vízminőségének elmúlt években tapasztalható javulása nem minden vizsgált elem tekintetében és nem teljesen folyamatos, azonban ez nem befolyásolja kedvezőtlenül a folyó ökológiai állapotát. Összességében a Duna vízminősége az európai uniós szabványoknak megfelelő kategorizálás szerint tűrhető és jó minőségű volt 2018-ban is. A Duna jelenlegi minősége megfelelő az ivóvíztisztítás szempontjából, így a parti szűrésű kutaknál nem kell vízminőségi problémákkal számolni.
A vizsgált időszakban a Buki-tavak vízminősége tűrhető és jó volt. A Liget-tó vízminősége jelenleg kiváló minősítésű.
A Dunamenti Regionális Vízmű Zrt váci szennyvíztelepére vezető, a ligeti kerékpárút menti, gyűjtővezeték bélelési munkálatai még nem fejeződtek be és szintén folyamatban van a szennyvíztelep bővítése is. Az Attila utcai egyesített csatorna szétválasztásának kivitelezése elkezdődött, a munkálatok során a jelenlegi, közös szenny- és csapadékvízcsatornát szét fogják választani, külön szennyvíz- és külön csapadékvíz-elvezető csatorna kerül majd kialakításra.
A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének megszervezése folyamatban van – írják az anyagban.
[irp posts = ‘37365’]
Hulladékgazdálkodás
A város hulladékgazdálkodási közszolgáltatója 2018. április 1. napjától a Zöld Híd B.I.G.G. Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft lett. A korábbi közszolgáltató, a Váci Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft a jelenlegi közszolgáltató alvállalkozójaként folytatja Vác területén a hulladékgazdálkodási feladatok ellátását. A közszolgáltatási szerződés alapján az új közszolgáltató vállalta, hogy háztartásonként zöldhulladékgyűjtést végez egyrészt egyedi, biológiailag lebomló zöldhulladék-gyűjtő zsákok segítségével, másrészt lehetőséget biztosít kötegelt zöldhulladék elszállítására is.
A közszolgáltató vállalta továbbá, hogy évente egyszer felügyelt, gyűjtőpontos lomtalanítást végez, amelynek keretében kizárólag nagydarabos lomhulladékok kerülnek átvételre, és amelytől a közterületeken a lomtalanítások idején korábban tapasztalt nagy mennyiségű lomhulladékkihelyezés megszűnése várható. A közszolgáltató 2018 októberében egy időre a házhoz menő zöldhulladék gyűjtését ideiglenesen felfüggesztette, majd újrakezdte.
[irp posts = ‘34336’]
A városi hulladékgyűjtő udvar megnyitása folyamatban van, jelenleg az engedélyeztetéshez az előzetes egyeztetések zajlanak. Folyamatban van továbbá egy hulladékátrakó létesítése is, amelynek használatával a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás költséghatékonyabbá válna – olvasható az anyagban.
Légszennyezés
2018-ban egyszer sem kellett elrendelni a szmogriadót Vácon, mivel egy légszennyező anyag koncentrációja sem haladta meg a vonatkozó jogszabályban meghatározott küszöbértékeket az abban meghatározott időtartamban és feltételekkel.
Zaj- és rezgéselleni védelem
Időszakosan kiemelt zajterhelést jelentenek a nyári, szabadtéren rendezett fesztiválok. Mindezek azonban megfelelnek a jogszabályban meghatározott zajkibocsátási határértékeknek, a lakosság számára mégis érzékelhető mértékű zajterhelést jelentenek.
Környezetbiztonság
A 2018-as évben jelentős mértékű káresemény nem fordult elő, így ezzel kapcsolatos intézkedések megtétele sem vált szükségessé.
A Váci Városfejlesztő Kft felügyeletével valósult meg 2018 tavaszán a Virágos Magyarország elnevezésű versenyre való felkészülés keretében a közterületek dísznövényzetének fejlesztése – számol be végül az előterjesztés, melyet a testület többsége elfogadott. ♦