A közösségi tereket fejleszti a városi könyvtár

Nem könnyen megválaszolható kérdést tettek fel maguknak a városi bibliotéka munkatársai tavaly az év elején: ebben az agyondigitalizált korban miért járnak még mindig az emberek a könyvtárba? S hogy végülis jó választ adtak rá, azt bizonyítja, hogy 2018-ban több mint négyezer felhasználást regisztráltak és összesen 153 ezer dokumentumot kölcsönöztek.

A bevezetőben említett kérdésen töprengve Cserkaszky Györgyi igazgató és csapata arra jutott, hogy noha több tényező is arra ösztönzi az embereket, hogy betérjenek hozzájuk, a könyvtárak által nyújtott egyetlen dolog, amit nem lehet online leképezni, az a fizikai tér. A könyvtári tér az, ami évszázadokon keresztül összetartotta a könyvtári univerzumot, még akkor is, ha a könyvtárakban folyó tevékenységek eközben fejlődésen mentek keresztül.

Ezen az alapon elindulva láttak hozzá a közösségi tér átalakításához, fejélesztéshez. 2018-ban a gyermekkönyvtár kölcsönzői tere és az előadótermük is lényeges változáson ment át. Az
előbbit az intézmény munkatársai nagyon szépen kifestették, színes falfestménnyel vidámabbá varázsolták és lampionokkal díszítették a mennyezetet. A gyermekkönyvtár kölcsönzőterébe narancssárga és szürke, kétszemélyes kanapékat vásároltak. Az egyszázalékos felajánlásokból sikerült a már régi, kopott foteleket is lecserélni, így az ülőhelyek száma is megnövekedett.

Ezeken kívül egy szoptató és pelenkázó sarkot is kialakítottak a gyermekkönyvtár új foglalkoztató termében, amit színes falfestménnyel igyekeztek vidámabbá varázsolni. A pelenkázó közelébe babapopsi-törlőt, játékokat és szoptatást segítő könyveket helyeztek el.

Új szolgáltatási tereket is kialakítottak: a folyóiratolvasót átköltöztetették a kézikönyvtár mellé, a helytörténeti gyűjtemény külön teret kapott, a hangtári részleget megszüntették, anyagát ketté osztották, s falra felszerelt lécekkel kiállítási teret alakítottak ki a lépcsőházban.

Több éves rossz tapasztalatok után új honlapüzemeltetőt kerestek, s végül úgy döntöttek, maguk veszik kézbe az ügyet. A jelenleg is használható változat már a könyvtár saját szerverén fut és sokan keresik fel.

Stabil volt az intézmény gazdálkodása is. Dokumentumbeszerzésre több mint 9 millió forintot fordítottak, ebből 8 milliót könyvek vásárlására. A könyvtár tavaly összesen mintegy 106 millió forintból gazdálkodott.

A gyűjtemény gyarapítása mellett fontos az átgondolt és ésszerű selejtezés is. 2018-ban több mint 4 ezer könyvtől váltak meg ily módon. Túladtak több DVD-én, CD-én és videófilmen is.

A könyvtárban rendszeresek a programok, mert úgy gondolják, hogy ezeken keresztül is erősíthető az emberek kötődése az intézményhez. Népszerűek a könyvtárhasználati órák, a filmvetítések, a különböző előadások, sokakat vonzanak a könyvbemutatók, az ismeretterjesztő előadások és a klubrendezvények. ♦