kozponti gyogyszertar banner 728x90 (1)

Civil fórum a Duna-partról: aggodalmak és remények

hirdetés
dunaelektro banner (1400 x 230 képpont)

Kerekasztalbeszélgetést rendezett a Váci Civil Kerekasztal a Duna-part fejlesztéséről május 14-én a művelődési központban. A konstruktív beszélgetésen résztvevő mintegy negyven érdeklődő és kilenc civil szervezet tagjainak megnyilatkozásából kiderült, hogy senki nincs a váci vízisportok fejlesztése ellen, sőt javasolták egy kajakos, evezős versenypálya megvalósítását közös erővel a Torda-sziget öblében, a Duna Kisváccal szembeni túlpartján.

Ennek előzetes koncepcióját már el is készítették a szakemberek, Vác térségében ugyanis ez az egyetlen hely, ami versenyre alkalmas. A gondolatot a nemrég megalakult és a Duna-parti beruházással kapcsolatba hozott Karakán Kajak-Kenu Egyesület jelenlévő tagjai is támogatták.

Mint korábban többször is írtunk róla, a Bejárható Magyarország program keretében meghirdetett pályázaton a város pénzt nyert egy Duna-parti megállóhely kialakítására. A tervek szerint ez a létesítmény a Gombás patak mellett, közvetlenül a vár alatti részen lenne kialakítva. A fórumon egy, a pályázat elkészítésében részt vevő szakember elmondta: Budapest és Szob között több település is nyert pénzt, de eddig csak Leányfalun kezdődött el érdemben a beruházás. A kiírás szerint a megállóhelyen sem az élsport, sem kereskedelmi tevékenység nem kaphat helyet.

Egy nemrégi sajtótájékoztatón viszont az hangzott el, hogy a Karakán egyesület működtetésében egy csónakházat alakítanának ki, amely az élsport mellett a tömegsportnak is helyet adna, a környezetében pedig egyebek között vendéglátó egységet, sportpályákat alakítanának ki. Az előkészítésre képviselőtestületi döntés van, az abban megjelölt területnél azonban jóval kisebbet venne igénybe a tervek megvalósítása.

Ez már Gyulai Zsoltnak, a Karakán egyesület elnökének a civil fórum résztvevőinek küldött leveléből derül ki. Szerinte telekalakítás révén mintegy 10-12 ezer négyzetméter területre lenne szükség. A résztvevőknek bemutattak egy rajzot is, amelyből az derül ki, hogy a jelenlegi aszfaltos terület két oldalát építenék be.

A fórumon a vízitúra állomás és csónakház megvalósítását is el tudta képzelni a többség, de nem a rendezvénydomb alatti, Gombás patak felé eső részen, 90 méterre a víztől, hanem a volt teniszpályák magasságában. Ez a létesítmény kiszolgálhatná WC-vel és zuhanyozóval vagy akár büfével, a vár alatti plázson napozókat is és a játszótérre látogatókat is.

A lakók kérték, hogy fordítsanak külön figyelmet az esetleges esti hangoskodás fizikai lehatárolására. Felmerült, hogy érdemes lenne megvizsgálni egy hajómalom mintájára elhelyezett úszó csónakház lehetőségét is, hiszen a modern technológia már tud jégálló és a kiszáradó meder esetén is használható építményt gyártani elfogadható áron. A motorcsónak-kikötő kérdése is megoldható lenne egy ilyen hajómalom-stéggel a komptól lefelé, de ehhez már meg kellene kotorni a medret a gyakori alacsony vízállás miatt.

A résztvevők nagy többséggel utasították el a zöldfelület csökkentését, mert szeretnék meghagyni és gondozni a kialakult természetes állapotot a vár alatti erdőben is. Többségében elutasították a hamarosan felújításra kerülő stadion szomszédságában egy újabb zajos focipálya kialakítását a parton, de a volt teniszcenter működtetésével már nem voltak ilyen ellenségesek.

A jelenlévők egyetértettek abban is, hogy a szennyvíz befolyásokat minél előbb meg kell szüntetni a parton akár ideiglenes, úgynevezett sodorvonali bevezetés módszerével is.

A kerekasztalmegbeszélésen nem volt idő a konkrét tervezési javaslatok megbeszélésére, és mivel pontos információk híján nem derült ki, hogy hány négyzetméter terület szükséges feltétlenül a tervezett vízitúra és a kajak-kenu létesítményekhez, ez majd egy szélesebb civil egyeztetésre marad, amire hamarosan sor kerül. Erre tett ígéretet a Karakán elnöke is levelében. ♦