Egyelőre csak a kapcsolatfelvétel történt meg a václigeti kavicsbánya ügyében a tulajdonos Zalakerámia Zrt és az önkormányzat között. A városvezetés továbbra is párbeszédet sürget, mert a kitermelés úgy kezdődött el, hogy arról sem a városvezetést, sem a környéken lakókat nem tájékoztatták. Az információhiány pedig nehezíti a további együttműködést.
A kavicsbánya ügye évekre nyúlik vissza, lapunkban korábban már megírtuk, hogy 2006-ban a Lasselsberger Hungária Kft kért a várostól engedélyt a bánya megnyitására. A városi önkormányzat azonban elutasította a kérelmet.
2011-ben aztán ismét napirendre került a téma. A Lasselsberger megbízásából az Envicom 2000 Mérnöki, Földtani és Környezetvédelmi Szolgáltató Kft nyújtott be kérelmet a bánya megnyitására. “A bánya létesítésének jelentős környezeti hatása nincs, környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges” – olvasható a természetvédelmi felügyelőség határozatában.
Az eljárás során a Magosfa Környezeti Nevelési és Ökoturisztikai Alapítvány, a Göncöl Alapítvány, valamint a Váci Környezetvédelmi Egyesület ügyfélként képviselte a civil érdeket. A felügyelőség határozatát megismerve pedig Fördős Attila polgármester 2011. február 10-i keltezéssel levélben fejtette ki a váciak álláspontját, leszögezve, hogy korábban már többször ki-nyilvánították: nem akarják a bányát. Egyben kijelentette: a bányából történő szállítás útvonalának egy része ön-kormányzati területen halad, ezért azok használatához nem járul hozzá a város.
A májusi képviselőtestületi ülésen ismét téma volt a bánya megnyitása, hiszen gyakorlatilag ott tartunk, ahol az elején: a Zalakerámia nem hajlandó tárgyalni. Pedig a környéken lakók nem a bányászat befejezését szeretnék elérni, hanem egyszerűen azt, hogy informálják őket, mire számíthatnak rövidebb és hosszabb távon. Mivel nagyon valószínű, hogy a bányászat a talajvíz magasságát is befolyásolja – a területen sok az ásott kút -, ezért jó lenne, hogy a Zalakerámia a várossal együttműködve felmérné az ivóvíz-hálózat kiépítésének lehetőségét és azt, hogy ezt ki mennyivel tudná támogatni.
Fördős Attila polgármester előterjesztésére a májusi ülésen a testület határozatot fogadott el.
„A Zalakerámia Zrt bányavállalkozó által a Vác VII. kavicsbányatelek létesítésével kapcsolatban a következő észrevételeket, megjegyzéseket tesszük, melyek többsége megegyezik a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség részére (2006.május 16.) írt levelünk tartalmával, valamint a Vác Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által elfogadott 129/2005. (VII. 7.) számú elutasító határozatával.
1. Elfogadhatatlannak tartjuk azt az ügymenetet, mely alapján – az önkormányzatunk és a helyi lakosság által többször elutasított – Vác Város Önkormányzatát, és a területtel szorosan érintett lakosságot a bányanyitási engedélyezési folyamatból kizárta. Előzetesen nem mondhattuk el véleményünket, nem folytathattunk egyeztető tárgyalásokat az érintettekkel.
2. A két lakott terület, Máriaudvar és Václiget közé beékelődve, azok közvetlen szomszédságában egy kavicsbánya működtetése teljesen elfogadhatatlan. Az ott élő lakosság nyugalmát, pihenéshez való alkotmányos jogát súlyosan sértené. A kitermeléssel, ill. a szállítással járó zaj-, rezgés, a munkagépek okozta levegőszennyezés és a diffúz porszennyezés a két településrészt jelentősen terhelné.
3. A szállítási útvonal közvetlenül lakóépületek mellett vezet, a tervezett forgalom igen jelentős. A forgalom Vác város felé is irányulna, amely a város jelenleg is elviselhetetlenül nagy forgalmát, közlekedésből eredő levegőszennyezettségét, zaj- és rezgésterhelését tovább fokozná.
4. A zaj- és rezgésállapot bemutatásánál leírt zajvédelmi intézkedések elfogadhatatlanok. A 2104-es gödöllői utat közvetett hatásterületként mutatja, holott ez a szállítási útvonal része. Az út mellett az Lke-2ü jelű kertvárosias lakó-pihenő övezet van. A mérések alapján a közlekedésből eredő zajterhelés már most is jelentősen meghaladja a 8/2002. (III. 22.) KöM-EüM együttes rendelet 3. sz. mellékletében előírt határértékeket.
5. A bányaművelés hátrányosan beavatkozna a terület vízháztartásába, a vízkészleteket csökkentené. A kitermelés következtében fellépő vízveszteség becslése nehéz. A technológiai vízigény igen jelentős, nem lehet megbecsülni, hogy a haszonanyaggal kitermelt víz milyen arányban jut vissza a tóba, illetve az sem egyértelmű, hogy a felhasznált vizet milyen körülmények között vezetnék vissza. A két településrészen sok a fúrt kút. Václiget lakossága a vízszükségletét kizárólag ezekből a kutakból tudja fedezni, mivel itt vezetékes ivóvíz-ellátás nincs. A talajvízszint további süllyedése nemcsak a lakosság, hanem az élővilág számára is súlyos következményekkel jár, különösen az egyre inkább szélsőséges időjárási viszonyok mellett.
6. A kavics kitermelésével egy szűrőréteget emelnénk ki, ami a Csörög község felől áramló talajvíz miatt fontos, érzékenysége tovább nő. A jelenleg is szennyezéssel terhelt talajvíz miatt kérdéses a tervezett bányató rekreációs, illetve halászati célú hasznosíthatósága.
Tekintettel a fentiekre, Vác Város Önkormányzata Képviselőtestületének 129/2005. (VII. 7.) számú elutasító határozatára, továbbá Vác város érintett lakosságának tiltakozására, Vác Város Képviselőtestülete kéri a bányatevékenység felfüggesztését és egyeztető tárgyalások megkezdését javasolja a Kormányhivatal, a Zalakerámia Zrt., a Bányakapitányság és a lakosság képviselőinek bevonásával. Mindaddig, amíg az egyeztetés nem valósul meg és nem születik egy értelmű és megnyugtató megoldás a felvetett problémákra, Vác Város Önkormányzatának Képviselőtestülete NEM JÁRULUNK HOZZÁ a területen bányatevékenység végzéséhez” – olvasható a határozatban.
A labda tehát a Zalakerámia térfelén pattog. ♦