A hírhedt, nagy biai tornádó, amely Vácott is pusztított

Az utóbbi időben egyre gyakrabban érkezik hír arról, hogy az ország különböző helyein tornádók keletkeztek. Ezek azonban koránt sem olyan pusztítóak, mint amilyenek például Amerika partjainál jelennek meg és ha esetleg a tenger felől elérik a szárazföldet, egy széles sávon szinte teljesen letarolják a vidéket. Vácott az eddigi legnagyobb tornádót 1924-ben jegyezték fel.

Két típust különböztethetünk meg, ha tornádóról van szó. A mezociklonális tornádó szupercellás zivatarokból alakul ki, míg a nem mezociklonális tornádókat gyengébb zivatarfelhők keltik életre. Hazánkra ez utóbbi típus a jellemzőbb.

A tornádó a Föld egyik legpusztítóbb erejét képviseli, és ez a meteorológiai esemény Magyarországon is lehetséges. A tölcsér külső részén minimálisan 65 km/h, maximálisan akár 510 km/h-s sebesség szélsebesség mérhető. Ebben a „palástban” rengeteg törmelék található, amelyet a tornádó szívóhatása halmoz fel. A tornádóban lehetnek deszkák, kövek, kavicsok, cserepek, amelyet akár puskagolyó sebességével lő ki magából. Talán emiatt is állított össze egy biztonsági kézikönyvet a katasztrófavédelem, amelynek forrásául az Egyesült Államok Katasztrófavédelmének [FEMA] biztonsági tanácsait (Safety Tipps) használták fel.

Meteorológiai följegyzések, újsághírek és egyéb beszámolók az elmúlt százötven évben mintegy harminc alkalommal tudósítottak tornádóra utaló pusztításról a Kárpát-medencében. Hazánk területét ezek közül tizenkilenc érintette. Mivel a pusztítás sávja legfeljebb 100-200 méter széles, és hossza a legritkább esetben haladja meg a néhány kilométert, a tornádótölcsér élettartama pedig mindössze néhány perc, a megfigyelések meglehetősen megbízhatatlanok.

Több esetben egy-egy szélvihar okozta kárt emlegetnek tornádó pusztításaként. Ha senki sem számolt be a tornádótölcsér látványáról, és ha a pusztítás sávja sem olyan, mint ami a tornádóra jellemző, a tudósításokat erős fenntartással kell fogadnunk. Bizonyos esetekben a forgószél nem a felhőből kinyúló tölcsér kíséretében közeledik, hanem a szomszédos területek egyenetlen fölmelegedése miatt alakul ki – olvasható az Élet és Tudomány cikkében.

Tornádótölcsért hazánkban először Sőregi János régésznek sikerült lefényképeznie 1938-ban a Szamosháton. A képeket a debreceni Déri Múzeum archívuma őrzi. A károk alapján arra következtethetünk, hogy az eddig előforduló magyarországi tornádók erőssége a Fujita-Pearson-skálán legföljebb az F2-es értéket érte el.

A legpusztítóbb az 1924. évi biai tornádó volt, amikor egy csaknem 1 kilométer széles és 70 kilométer hosszú sávban mindössze hat perc alatt összesen 6 millió aranykorona kár keletkezett, öt ember vesztette életét, és hatvanegy sebesült szorult orvosi ellátásra. Az égi jelenség 1924. június 13-án pusztított Biatorbágy és Vác között. Egyes becslések szerint a régebben használt eredeti Fujita skála alapján az F4-es erősséget (ez a korrigált Fujita skálán EF5-ösnek felel meg) is elérhette a pusztítás mértékét figyelembe véve, valamint a számítások szerint egyes széllökések akár a 370 kilométer/órát is meghaladhatták.

Emlékezetes még az 1926. évi kabai ikertornádó, akkor két szomszéd felhőből nyúlt le egy-egy tornádótölcsér. 1972-ben a Balaton fölött víztölcsér (tromba) alakult ki, majd gyökerestül csavarta ki a balatonfüredi Tagore-sétány fáinak tucatjait.

Az európai kontinens belsejében és Magyarországon nem olyanok a földrajzi adottságok, hogy akadálytalanul áramoljanak a légtömegek északról dél felé, vagy akár fordítva, ezt elsősorban a Kárpátoknak, Európában pedig az Alpoknak köszönhetjük. Ennek ellenére Magyarországon is ki tudnak alakulni tornádók, de ezek nem tudnak olyan erősségűvé válni, mint a hétfői oklahomai tornádó. Általában EF0 és EF1 erősségű szélviharok alakulnak ki (az EF1 esetén a szélsebesség nem éri el a 180 kilométer/órát). Az ilyen tornádó is tud károkat okozni, ugyanis megbonthatja a háztetőket, betörheti az ablakokat, leszaggathatja a vezetékeket, kisebb fákat csavarhat ki, vagy gyenge szerkezetű melléképületeket rongálhat meg nagyobb mértékben – írja az Index.

Ritkább esetben előfordul Magyarországon EF2-es erejű tornádó is, például 2010. augusztus 16-án Mezőkövesden volt ilyen erejű szélvihar. Az akkori tornádó szélsebessége meghaladta a 180 kilométer/órát. (fotó: Pixabay)