kozponti gyogyszertar banner 728x90 (1)

Puff neki! Debrecen kaszálhat a váci múmiákon

hirdetés
dunaelektro banner (1400 x 230 képpont)

Nagyot kaszálhat Debrecen azon, hogy a hírek szerint egy kormányzati döntés alapján kitelepítik Budapestről a Természettudományi Múzeumot, amelynek embertani tárában tárolják a váci múmiák nagy részét. A kutatók kötelező tiszteletből ugyan mindig feltüntetik a származási helyet, de igazán eddig a fővárosi múzeum hírnevét öregbítette a világban is páratlan lelet. Már évek óta sokan követelik, hogy ha másért nem, kegyeleti okokból szállítsák vissza Vácra az itt élők elődeinek földi maradványait.

A Magyar Természettudományi Múzeum kiköltöztetése nem lesz olyan nagyon egyszerű. A szakma máris felháborodott, hogy száműzni akarják a fővárosból az egyik legrégebbi ilyen intézményt, amelynek alapítója, gróf Széchenyi Ferenc ráadásul kikötötte, hogy a múzeumnak mindig ott kell működnie, ahol az ország kormánya van. Az ilyen intelmekre ma már nem sokat adunk, fontosabbak a napi rövidtávú érdekek, mint a múlt tisztelete.

Egy minapi hír szerint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) határozatban tiltakozik a Debrecenbe való elköltöztetés ellen, az egészet ugyanis feleslegesnek és kockázatosnak tartják, de támogatják egy újabb vidéki gyűjtemény koncepcióját.

Ámbár az országnak e Múzeuma számára legalkalmasabb hely maga a pesti Királyi Könyvtár épülete, mégis ezek a gyűjtemények, amelyeket a hazának szentelek, azokkal, amelyek a Kir. Egyetem Könyvtárában ténylegesen léteznek, soha ne kevertessenek össze s ne egyesíttessenek hogy így, ha a tudomány egyetemet Pestről valamely más helyre áttenni határoznék el, ez az Országos Múzeum mindig ugyanazon a helyen maradjon, ahol az irányító országos kormányszerv székhelyét tartja” – idézi a közlemény Széchényit.

Tavaly júniusban aláírásgyűjtés is indult a költözés ellen, és a 9000 aláírásból már 8360 meg is van. Ezekből 6000 az elmúlt egy hétben érkezett be.

A múmiáink már bejárták a fél világot, s eddig senki nem kérdezte meg a váciakat, mit szólnak ehhez. Ám ha már a kormány pénzt költ egy múzeum átköltöztetésére, érdemes lenne annak egy részéből városunkban felépíteni egy méltó helyet őseink maradványainak őrzésére. A kormány mintegy négy milliárd forintot adott a belváros rendbe tételére, egy új múzeumi negyed kialakítására. Megtoldva ezt az összeget Vácott kellene kialakítani azt a múzeumi részleget, amely a világhírű múmialeletet kezeli.

Ha száz vácit megkérdeznek, egyet sem fognak találni, aki szerint Debrecennek jár a hírnév a múmialelet révén. ♦