Az egyik leggyakrabban használt eszközünk a mobiltelefonunk, amit naponta sokszor veszünk kézbe, letesszük mindenféle helyekre, a zsebünkbe csúsztatjuk, vagy éppen az autó ülésére dobjuk. A készülékek békeidőben is meglehetősen tele vannak szennyeződésekkel, ám ezekről mostanában kiderült, hogy tárolhatják a koronavírust is. Ezért nem árt, ha minden nap rászánunk néhány percet és alaposan áttisztíthatjuk a mobilunkat.
Ám az sem mindegy, hogyan tesszük ezt. Ehhez próbálunk segítséget adni a hazai és a külföldi tapasztalatok alapján.
Meddig élnek a vírusok a telefon kijelzőjén? – adódik mindjárt az elején a kérdés. Ám mondjuk el itt is mindjárt az elején: maguk a vírusok nem élnek, hanem áthatolnak a fertőzött szervezet sejtjein, és gátolják azok működését, miközben erőteljes szaporodásba kezdenek. A baktériumok viszont egysejtű szervezetek, amelyek saját anyagcseréjével rendelkeznek. Ennek eredményeként nem minden fertőtlenítő, amit baktériumok ellen használnak, segít a vírusok elpusztításában.
Az okostelefon vírusoktól való megtisztítása tehát a vírusszerkezet megsemmisítését jelenti úgy, hogy az már nem tud behatolni más sejtekbe, és nem okoz további károsodást ott. Igaz ugyan, hogy egyes kutatók úgy vélik, a mobilok nem játszanak szerepet a bakteriális fertőzések esetében, ennek ellenére nagyobb óvatosságot követela mostani vírusos helyzet. Mert a koronavírus néhány napig fertőzőképes maradhat a mobiltelefonon, egy amerikai vizsgálat szerint még 72 óra elteltével is.
Egy felmérés szerint a mobiltulajdonosok, ha nekiállnak tisztítani a telefonjukat, általában speciális fertőtlenítőt használnak, például 70 % izopropil-alkoholban átitatott kendőt vagy Clorox fertőtlenítőt. A mikrobiológusok szerint az alkalmi tisztítás egy nedves ruhával, ha szükséges, még a szemüveg tisztítókendőjével is elegendő a baktériumok elleni védelemhez.
Ha biztonságban szeretne lenni, járjon el az alábbiak szerint:
- Kapcsolja ki az okostelefont!
- Használjon puha, szöszmentes kendőt, például mikroszálas kendőt vagy szemüvegtisztító kendőt.
- Nedvesítse meg a ruhát antivírus oldattal. Ez lehet legalább 80 %-os etanolos oldat, 70 % izopropil-alkohol-oldat (a gyógyszertárból), vagy vírusok elleni kézi fertőtlenítőszer, amely a „virucid” megjegyzés alapján felismerhető. A ruhának nedvesnek kell lennie, de nem csöpöghet nedvesen.
- Dörzsölje le a kijelzőt és az egyéb házfelületeket a ruhával, és hagyja, hogy a fertőtlenítőszer hasson legalább 30 másodpercig. A vízállónak minősített okostelefonokkal is ügyeljen arra, hogy ne kerüljön folyadék a ház nyílásaiba, például a töltőaljzatba vagy a fejhallgató-aljzatba. Ne gyakoroljon túlzott nyomást, különösen a képernyő tisztításakor.
De vajon 70 százalékos alkohol elég-e ahhoz, hogy a koronavírus elpusztuljon? A rövid válasz: igen. Szerencsére ez az úgynevezett burkolt vírusok egyike, amelyek érzékenyebbek a fertőtlenítőszerekre, mint a nem burkolt vírusok.
Ezért például a szappannal és vízzel történő alapos mosás elegendő a kézfertőtlenítéshez – mondja dr. Lars Schaade, a Robert Koch Intézet alelnöke egy viszonylag friss írásban. Ne kezelje azonban a vízálló okostelefonokat szappannal! ♦