Egy tanulmány alapján az új típusú koronavírus az emberi testen kívül hosszú időn át életképes maradhat, a levegőben még akár három órával később is kimutatható. Az adatok azt mutatják, hogy a vírus a 2003-as, szintén Kínából indult súlyos akut légzőszervi szindrómát (SARS) okozó SARS-CoV-hoz hasonló időn át képes fennmaradni a szervezeten kívül. A vizsgálatot az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC), a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem és a Princeton Egyetem munkatársai végezték.
A csapat arra jutott, hogy a vírus műanyag és acélfelületeken 2-3 napig is életképes lehet, kartonpapíron pedig 24 óra alatt pusztul el. Minket azonban most elsősorban az érdekel, hogy a levegőben terjed-e és ha igen, meddig veszélyes arra, aki találkozik vele.
A kutatók spray-vel, folyadékban oldva juttatták a levegőbe a vírust, és azt találták, hogy még 3 óra elteltével is észlelhető. Számos szakmai bírálat érte a tanulmányt, mert több kutató is úgy véli, hogy a spray nem megfelelően utánozza a köhögést vagy a tüsszentést. Azt mondják, hogy a szervezetből a levegőbe kerülő vírusok nem életképesek pár másodpercnél tovább.
Azért jobb óvatosnak lenni, még akkor is, ha egyedül, vagy a családdal sétálunk például egy olyan kirándulóhelyen, ahol látszólag nem sokan vannak. Lehet, hogy egy beláthatatlan területre belépve előttünk pár perccel járt már ott valaki és mondjuk zsebkendő nélkül a levegőbe tüsszentett. Ha nem vagyunk elég óvatosak és maszk nélkül mozgunk, jelentősen nő a fertőződés kockázata.
Sok szülő teszi fel magában a kérdést: ha bezárták a bölcsődéket, iskolákat, akkor jobban járok, ha a játszótérre, sőt még a friss levegőre sem viszem ki a gyereket? Nos, Falus Ferenc volt tisztifőorvos azt javasolja, lehetőleg minél többet maradjunk otthon, és minél kevesebb emberrel érintkezzünk, viszont fontos, hogy a játszótereket nem tartja kiemelten veszélyes helynek.
„A legfontosabb az, hogy a szülők tartsanak két méter távolságot egymástól, attól viszont kevésbé kell tartani, hogy a gyerekek a játékokról összeszedik a vírust. A fertőzés terjedésének fő forrásai nem a gyerekek, hanem azok a fertőzöttek, akik már rendelkeznek tünetekkel, és cseppfertőzéssel – köhögéssel, tüsszentéssel – adják át a fertőzést. Szerencsére az eddigi adatok alapján a gyerekeket ritkán és kevésbé betegíti meg a koronavírus” – mondta Falus Ferenc egy interjúban.
A felnőtteknél azonban más a helyzet. Amit biztosan tudunk, az az, hogy a vírus egyik emberről a másikra történő átterjedésének fő útja olyan cseppecskéken keresztül történik, amelyeket a fertőzött emberek tüsszentnek vagy köhögnek. Egyetlen köhögés akár 3000 cseppet is előállíthat, míg a tüsszentés akár 10.000 cseppet is eredményezhet. Ezeket a cseppeket azután belélegezheti egy másik személy, vagy egy olyan felületre hullnak, amelyet egy nem fertőzött személy megérintett, aki azután megérinti az arcát – különösen a száját, az orrát, a fülét vagy a szemét.
Ezt a továbbítási módszert „cseppek terjedése” néven ismerték. Jó hír viszont, hogy a koronavírus csak rövid ideig tartózkodik a levegőben, és csak rövid távolságra halad, mielőtt a köhögés vagy a tüsszentés után a gravitáció hatására a földre hullik.
Bármennyire is tartós lehet a vírus, miközben cseppecskéken van a levegőben, a köhögéstől vagy tüsszentéstől számított két méteren belül bárki belélegezheti és megfertőződhet. A tüsszögésből származó cseppek akár 60 méter távolságra is elsodródhatnak például a szélben.
Amikor egy vírus a levegőben terjed, azt aeroszolnak nevezik. Ez azt jelenti, hogy a vírus a levegőben nagyon apró vízcseppekben szuszpendálódik – kisebbek, mint azok, amelyeket kiköhögtek vagy tüsszentettek – sokáig, miután a nagyobb cseppek a felszínre estek vagy valaki belélegezte. Ezek az apró cseppek órákig a levegőben maradhatnak, ha a megfelelő feltételek vannak – csökkent légáramlás, nyitott tér és a megfelelő hőmérséklet.
Ha a levegőben terjedő vírusokra gondolunk, akkor a legtöbb orvos a kanyaróról számol be. Ha a kanyaróval fertőzött személy köhög vagy tüsszent, a vírus két órán keresztül maradhat a levegőben apró részecskékben, és várja a következő áldozatát, aki majd elkapja.
A vírust a levegőben a kórházi szobákban, ahol fertőzött betegek voltak, eddig nem mutatták ki. A tudósok azonban szeretnék hangsúlyozni, hogy még határozottabb következtetések meghozatalához további munkára van szükség.
A cseppek útján történő fertőződés mellett egy másik lehetséges forrás a talajra, vagy különböző felületekre leülepedett vírus. A koronavírusokról ismert, hogy különösen rugalmasak abban a tekintetben, hogy hol és mennyi ideig tud életben maradni emberi gazdaszervezet nélkül.
Amikor a vírus ezeken a felületeken megtapad, csak egy embernek kell kezével megérintenie, s máris megvan a baj. Főleg amikor megérinti a száját, az orrát, a szemét vagy a fülét, a kórokozó utat találhat a légutakba, és újabb fertőzés kezdődik. Ezért elengedhetetlen a háztartási felületek tisztítása fertőtlenítőszerrel.
Nehezebb megállapítani, hogy a vírus mennyi ideig képes életben maradni a ruházaton, ám a szakemberek azt mondják, hogy kevésbé valószínű, hogy porózus vagy rostos anyagon tartósan fennmarad.
A továbbadás egy újabb útja, amely egyre inkább ismertté válik, a széklet út. Egyre több bizonyíték van arra, hogy a vírus áthatolhat a gyomor-bél traktusba, ha áthalad a testén, majd a széklettel ürül. Nem gondolják, hogy ez az átvitel fő útja, de kiemelik, hogy nagyon fontos az alapos kézmosás.
Még sokat kell tanulni erről az új vírusról, de a terjedésének minden formája megfelelő higiéniai intézkedésekkel legyőzhető. A kézmosás és a fertőtlenítés továbbra is a legjobb fegyverek, amikor a COVID-19 elleni háborúról van szó. ♦