A koronavírusnak vannak olyan gazdasági hatásai, amelyek csak egy szűk réteget érintenek: gyakorlatilag csődbe ment a híres hamburgi vöröslámpás negyed, az ott dolgozó prostituáltak egy jelentős része mára hajléktalan lett. Érdekvédelmi szervezetük most azt várja a szövetségi kormánytól, hogy nyújtson segítséget a legrászorultabbaknak, hogy túléljék a válságot.
A vírushoz köthető új magatartási szabályok miatt gyors ütemben csökkent, majd lényegében meg is szűnt a prostitúció Hamburgban. A Reeperbahn üres, alig látni embereket az utcákon. „Soha nem számítottam arra, hogy munkanélküli leszek ezzel a munkával” – mondja Josefa Nereus, a hamburgi vállalkozó szexmunkás. A 34 éves nő jelenleg nem fogadhat vendégeket stúdiójában, ahol rendes napokon óránként 190 eurót keresett – írja a Die Welt.
A férfiak azért nagyon kedvelhetik, mert nem akarják cserbenhagyni. „Sok állandó ügyfelem telefonál és utalványokat akar vásárolni, amelyeket majd a válság után beválthatnak” – mondja Nereus. Mivel nem tud találkozni a kuncsaftjaival, a prostituált most Skype-on és telefonon keresztül beszélget velük. Bár ismeri a telefonszexet, azt mondja, mindig felöltözve marad, a találkozók inkább a szerepjátékokról és a pikáns témákról szólnak. „Nem akarok meztelenül mutatkozni az interneten”- mondja Nereus.
A szexuális munkavállalók gyakran kérnek segítséget Anna Waxweiler szociális munkástól. A 29 éves hölgy és csapata szükség esetén élelmiszereket, ruhákat és higiéniai cikkeket oszt szét.
„Sok prostituált hajléktalanná vált a válság miatt” – mondja Waxweiler. „Már a járvány előtt is sokan valójában hajléktalanok voltak, de menedéket találtak a munkahelyükön. Ezek bezárásának eredményeként sokan elveszítették azt a helyet, ahol meghúzhatják magukat”- magyarázza Waxweiler. Ő úgy tudja, a tilalom ellenére néhány nő továbbra is kényszerből dolgozna, titokban tartott helyeken, csak állandó ügyfeleiket fogadva.
A prostituáltak többségét nem regisztrálják vállalkozóként, és sehol nem foglalkoznak a gondjaikkal. Néhány ember kábítószer-függő, egyeseknek nincs tartózkodási engedélyük. „Ezeknek a nőknek nagyon nehéz pénzügyi támogatást igényelni a válságnak ebben a különleges időszakában” – magyarázza Waxweiler. ♦