Az Alzheimer-kór hihetetlenül stresszes betegség. Nem csak az érintetteknek, hanem a rokonoknak is. Az Alzheimer-kór a demencia egyik formája. Az Alzheimer-kórt éppen emiatt gyakran összekeverik a demencia általánosabb formájával, de ez nem helyes. Természetesen az Alzheimer-kór is a demenciáról szól, de nem minden demenciában szenvedő ember betegszik meg a kórtól. Nézzük meg a tüneteket.
Az Alzheimer-kórt agyi elváltozások okozzák. Az emlékezet lassan, de folyamatosan megbontja a belső kapcsolatokat: a feledékenység, a zavar és az elvonulás lesznek a következményei. Bizonyos fehérjék lerakódnak, és felelősek azért, hogy a sejtek közötti kommunikáció lelassul, és már nem működik jól.
Ha ezek mellett a fehérjék mellett magas a koleszterinszint és a vérnyomás is, akkor az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata jelentősen megnő. Még akkor is, ha ezt az agyi betegséget eddig nem sikerült gyógyítani, a korai stádiumban történő felismerése csökkentheti a tüneteket. Csak így lehet biztosítani, hogy az érintettek megőrizzék életminőségüket és helyzetüknek megfelelően gondozhassák őket.
Mielőtt végigvennénk a tüneteket, szögezzük le: bizonyos eredmények nem garantáltak, és személyenként változhatnak.
Természetesen minden ember eltérő génekkel és élethelyzettel rendelkezik, ezért mindig konzultáljon orvosával. Bizonyos azonban, hogy ez a betegség lassan alakul ki, majd fokozatosan rosszabbodik.
Ennek a betegségnek a tünetei a következők:
Felejtés: az egyik leggyakoribb tünet. Az érintett számára nehéz emlékezni vagy új információkat megjegyezni. Az olvasás, a beszéd és az írás szintén nehezebb.
Kognitív funkciók: az idő múlásával egyre nehezebb a gondolkodás, a megítélés és a megértés. A kezdeményezések vállalása és az önálló fellépés unalmassá válik. A társadalmi ismereteket elfelejtik, és az érintett személy zavartnak tűnhet, különösen az idő érzékelése, vagy a helyzetek megítélése tekintetében.
Memóriakárosodás: az Alzheimer-kóros betegek gyanakvóvá válhatnak. Az érintettek több mint felének téveszméi vannak: olyan hiedelmek, amelyek nem egyeznek meg a valósággal. Ez ahhoz vezethet, hogy az emberek azt hiszik, hogy partnerük vagy gondozójuk elrabolták vagy megtévesztették őket. Néhány esetben hallucinációk is előfordulnak.
A mindennapi tevékenységekkel kapcsolatos problémák: az egyébként magától értetődő és egyszerű tevékenységek a betegség alatt már nehéznek tűnnek, és néha lehetetlenné is válnak. Ennek ellenére a társadalmi kapcsolatok továbbra is jól működhetnek – ami a kívülálló személyeknek úgy tűnhet, hogy minden rendben van.
Sajnos az Alzheimer-kórt még nem sikerült gyógyítani. Vannak azonban bizonyos gyógyszerek és terápiás formák, amelyek támogatják a beteget és jobb életminőséget biztosítanak számukra. Egy gyógyszerről azt állítják, hogy elősegíti a betegség kontroll alatt tartását az Alzheimer-kór korai szakaszában. Az ezzel kapcsolatos vélemények azonban különböznek. Egyes orvosok szerint ennek a gyógyszernek a mellékhatásai súlyosabbak, mint a gátló hatások.
A terápiás formák általában elsősorban a beteg felügyeletével és gondozásával foglalkoznak: „Mennyire biztonságos és kényelmes a beteg?” Természetesen az a legjobb és ez a cél, hogy az érintett személyek a lehető leghosszabb ideig a családdal éljenek. Mert úgy tűnik, hogy az Alzheimer-kórban szenvedők sokkal hosszabb ideig maradnak tevékenyek, egy kis segítséggel. Rosszabb esetekben ápolói támogatást igényelnek. Természetesen mindaddig, amíg végül ésszerűnek tűnik az ápolási otthonba költözés. ♦