WHO: nincs bizonyíték, hogy megbetegszel a vírusos ajtókilincstől

Az Egészségügyi Világszervezet szerint eddig nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték arra, hogy az emberek megfertőződhetnek-e a koronavírustól, amikor megérintik az ajtókilincseket, fogantyúkat vagy számítógépes billentyűzetet. Ennek ellenére a szombati, Genfben közzétett higiéniai ajánlás szerint ezek fertőtlenítése továbbra is ajánlott.

A WHO megemlít egy olyan tanulmányt, amely szerint a vírus akár hét napig képes túlélni az orvosi arcmaszk külső felületén. Ennek eredményeként a vírus akár négy napig is életképes a rozsdamentes acélokon és műanyagokon, két napig az üvegen, egy napig pedig a ruhaszöveten és a fán. Egy másik tanulmányban négy órát mértek a réz, huszonnégy órát a karton és hetvenkét órát a műanyag és a rozsdamentes acél esetében – írja a Kronen Zeitung.

A vírus felszíni életképességével kapcsolatos valamennyi vizsgálatot azonban óvatosan kell kezelni. A WHO szerint ezeket mind laboratóriumokban végezték el, és így nem vonhatók le következtetések a hétköznapi helyzetekről.

A WHO hangsúlyozza a fertőtlenítés fontosságát

Bár eddig egyetlen vizsgálat sem bizonyította a SARS-CoV-2 fertőzését felületek érintésével, a többi koronavírussal kapcsolatos tapasztalat ezt nem zárhatja ki. Ezért fontos a fertőtlenítés, például a klinikákon, de máshol is, például mosdókban, WC-kben, elektronikai eszközökben, lépcsőházakban, padlókon és falakon, korlátokon.

A WHO azt javasolja, hogy a fertőtlenítőszereket ne permetezzék a közösségi helyiségekben, de a szabadban sem, mint teszi azt Ázsia számos hatósága. Az utak és járdák nem tárolják a vírusokat, és valószínűtlen, hogy a fertőtlenítőszer elég hosszú ideig képes egyenetlen felületeken hatni, hogy elpusztítsák a kórokozókat.

„Az embereket soha nem szabad permetezni” – figyelmezteti a WHO. Ez nem akadályozza meg a vírusok cseppfertőzés útján történő terjedését, ha az emberek fertőzöttek. „Az emberek klórral és más mérgező vegyi anyagokkal történő permetezése szem- és bőrirritációt okozhat, a belégzés pedig légzőszervi izomgörcsöt, gyomor-bélrendszeri zavart, émelygést és hányást okozhat.” ♦