Jótanácsok a felelős állattartáshoz

Ezúttal – a macskák immunhiányos vírusfertőzésével kapcsolatos tudnivalóktól a külföldi nyaralás kockázatáig – főként olvasói kérdésekre kértünk választ a szakembertől népszerű sorozatunkban.

„Lecsengőben van a koronavírus-járvány, amit mi itt a Kedvencnél abból is érzékelünk, hogy hétről hétre egyre kevesebben veszik igénybe a veszélyhelyzet idején, a gazdik megsegítésére és a biztonságuk növelése érdekében bevezetett új szolgáltatásunkat, a gyógyszer házhoz szállítást. Jó néven vették egyébként az ügyfeleink a lehetőséget, főleg márciusban és áprilisban igen sokan éltek vele. Egyelőre nem is szüntetjük meg, majd az élet eldönti, meddig lesz rá szükség” – mondta elöljáróban dr. Balogh Béla, a Kedvenc Állategészségügyi Központ tulajdonos-vezetője.

Egy olvasónk a macskák immunhiányos vírusfertőzésének kialakulásával, tüneteivel, várható lefolyásával kapcsolatban érdeklődött levelében.

„Ez sajnos egy folyamatosan és egyre nagyobb arányban terjedőben lévő egészségügyi baj, amelyre egyelő nem nagyon van megelőzési megoldás. Voltaképpen a betegségről azt kell tudni, hogy a cicák közvetlen érintkezése útján terjed, ami a nem kizárólag a lakásban, izoláltan tartott kedvenceket kivéve minden egyedet veszélyeztet csavargásaik nyomán, hiszen verekedés, párzás során adják át egymásnak a kórokozót. Gyakorlatilag az összes szabadba kijáró macska potenciálisan tud fertőződni vele, hiszen közöttük a fizikai kontaktus esélye szinte száz százalékos. Fontos még tisztában lenni azzal is, hogy az emberi AIDS-hez hasonlóan nagyon hosszú ideig tünetmentes tud maradni a betegség, ráadásul nincsenek specifikus tünetei, mert – a nevéből is kikövetkeztethetően – alapvetően az immunrendszer legyengülése folytán a különböző egyéb megbetegedések gyakoribbak az ilyen fertőzött macskáknál, illetve ezeknek az egyéb megbetegedéseknek a súlyossága szokott erősebb lenni. Védőoltás nincs ellene, specifikus gyógykezelés nincsen ellene, gyakorlatilag a megjelenő társmegbetegedések kezelését kell ilyenkor még komolyabban venni. A jó hír az, hogy azért hosszú évekig elélhetnek még jó életminőségben a vírusfertőzött cicák, tehát messze nem olyan veszélyes baj ez, mint például a macska leukózis fertőzés, ami ellen viszont van védőoltás, amit javaslunk is beadatni minden cicának” – mondta a Kedvenc vezetője.

Egy másik olvasónk azért telefonált, mert elbizonytalanodtak, hogy a korábbi évekhez képest az idén, ebben a koronavírus járványos helyzetben mennyiben rizikósabb egy esetleges külföldi vakációzás a két házi kedvencükkel együtt.

„A nyaralással kapcsolatban azt tudom mondani, hogy állategészségügyi szempontból a helyzet semmit nem változott a korábbi időszakhoz képest, talán azt lehet mondani, hogy miután a szív- és bőrférgesség most már Magyarországon is teljesen széles körben elterjedtnek mondható, főleg a folyóvizekhez viszonylag közel lévő régiókban, ezért gyakorlatilag itt ugyanúgy folyamatosan kell védekezni ezen kórokozók ellen, mint ha teszem azt egy horvátországi vagy egyéb adriai vakációra utaznánk a kedvencekkel. Tehát gyakorlatilag érdemben sokkal több mindent nem kell tenni felkészülésként, elővigyázatosság gyanánt, mint amit egy felelős gazdinak egyébként is szükséges megtennie kutyája-macskája egészségének megóvásáért. Tehát még egyszer hangsúlyozom: háziállatok szempontjából hasonló fertőzöttségi helyzet van Magyarországon és a legkedveltebb közeli európai célországokban, sajnos már idehaza is jelen vannak azok a kórokozók, amelyektől esetleg fokozottan tartani kellett korábban külföldi vakációzásokkor. Az emberi járványügyi tapasztalatokról meg hát ugye a hivatalos szervek folyamatosan útmutatásokat adnak” – fogalmazott dr. Balogh Béla.