Gödön szétesett a kormánnyal szemben álló városvezetés

Az LMP, a DK és a Jobbik külön frakciót alapítanak a képviselőtestületben – jelentették be tegnap Gödön. Ennek oka, hogy a momentumos polgármester „emberileg és politikailag is alkalmatlan polgármesternek”. A városvezető nemrég kezdeményezte két alpolgármestere leváltását is. Bonyolítja a helyzetet, hogy a település a kormány különleges gazdasági övezeti rendelete is hátrányos helyzetbe hozta.

Nem csitulnak az indulatok Gödön. Miután a momentumos polgármester, Balogh Csaba bejelentette: mindenképpen leváltja LMP-s és DK-s alpolgármestereit, hétfőn válaszul a két párt és a Jobbik bejelentette: külön frakciót alapítanak. Eddig ugyanis az említett pártok, a Momentum és egy párbeszédes képviselő ugyanabban a frakcióban ültek, amelynek neve Gödi Összefogás volt, ám ez megszűnt – erről az Azonnali írt.

A feszültség oka, hogy az LMP, a Jobbik és a DK szerint a momentumos Balogh Csaba „emberileg és politikailag is alkalmatlan polgármester”. Balogh szerint az LMP-s Fülöp Zoltán és a DK-s Lőrincz László nem megfelelően végzik el a munkájukat alpolgármesterként. Az érintettek leváltásában a Momentum vezetése is támogatja Baloghot.

Az Azonnali már április elején arról írt, hogy rossz a viszony az önkormányzati tagok között. Akkor Fülöp Zoltán, Lőrincz László, továbbá a szintén DK-s önkormányzati képviselő, Szilágyi László és a jobbikos Hives Gábor levélben fordultak pártjaik, és a Momentum vezetéséhez, melyben többek között arról írtak, hogy Balogh Csaba polgármester mind politikailag, mind emberileg alkalmatlan tisztségének betöltésére, ezért arra kérték az összefogásban résztvevő pártok vezetőit – különösen a Momentum vezetését – „hogy határozott fellépésükkel tegyenek meg mindent a kialakult helyzet azonnali rendezéséért”.

Mindezek mellett az Azonnali szerint további konfliktust generálhatott a polgármester és az alpolgármesterek közt az is, hogy Balogh Csaba egy IGLU LTP. nevű, Lucsik Jánoshoz – a korábban bedőlt Sólyom Airways ügyvezető igazgatójához – köthető céget választott az önkormányzat közbeszerzési szaktanácsadójául, annak ellenére, hogy a testület nem akarta, hogy a város velük szerződjön.

Áprilisban a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetre hivatkozva – rendeleti úton – a kormány különleges gazdasági övezetté nevezte ki a gödi Samsung-akkumulátorgyár területét. A rendelettel Göd nem csak a területének 20 százalékától esett el, hanem a helyi iparűzési adótól is. Április végén a magyar állam 42 milliárd forint értékben kezdett infrastrukturális fejlesztésekbe az ipari területen, hogy ezzel segítse a dél-koreai céget – írja az atv.hu.

Szijjártó Péter külügyminiszter korábban a Blikknek adott interjújában arról beszélt, azért volt szükség a különleges gazdasági övezetté nyilvánításra, mert egy olyan nagy, további beruházásról tárgyalnak, amelyre talán évek, sőt évtizedek óta nem volt itthon példa.

A Momentum szerint alaptörvényt sért a kormányrendelet, mert a kormány nem hagyott elég időt az érintetteknek az új helyzetre való felkészülésre: nem egyeztettek erről sem a gödi önkormányzattal, sem a Pest Megyei Önkormányzattal, sem a Samsung képviselőivel.

Nemrég megírtuk, hogy a megyei önkormányzat döntést hozott a különleges gazdasági övezetben érvényes adószabályokról. Eszerint a Samsung a maximális 2 százalék helyett csak 1 százaléknyi iparűzési adót fizet majd a megyének. (képünkön: Balogh Csaba gödi polgármester – fotó: Gödi Hírek)

[frontpage_news widget=”46816″ name=”A LEGOLVASOTTABB”]