A jövőjéért küzd a váci Sasadvirág, de nagy lesz a baj, ha újra jön a vírus

Se szeri, se száma a koronavírus-járvány okozta bajokról szóló beszámolóknak. A ma is gyors ütemben terjedő fertőzés még most is rengeteg vállalkozás életét keseríti meg. A virágpiacra gyakorolt hatásairól Palaga Lászlóval, a Sasadvirág tulajdonosával beszélgettünk, akinek a járvány bekövetkezésekor összes alkalmazottját el kellett bocsátania.

„A járvány a forgalomra rendkívül rossz hatással volt. Természetesen az üzletet bezártuk, több mint egy hónapig teljesen. Mivel munka nem volt, és a benyújtott pályázatunk ellenére sem járulékkedvezményt, sem bármiféle egyéb munkahelyvédelmi támogatást nem kaptunk, ezért a dolgozókat el kellett bocsátanunk. A virágüzlet kinyitása anyák napja előtt történt meg, addig semmiféle bevételünk nem volt. A forgalom a nullára esett vissza, hiszen mivel elrendelték a közösségi távolságtartást, ezért senki sem ment az ismerősökhöz névnapot vagy szülinapot ünnepelni” – mondta el Palaga László.

Az üzlet tulajdonosa elárulta, hogy a korábbi évekhez viszonyítva az anyák napjai forgalom is nagyon kicsi volt. Az egyetlen, ami segített a Sasadvirág bevételén, az az, hogy ők vállalnak kiszállítást, és ennek a szolgáltatásnak az igénybevétele eddig soha nem látott módon megnövekedett, nagyjából a tavalyi virágkiszállításnak a tízszeresét bonyolították le a virágküldő szolgálaton keresztül.

„Utána viszont következett a ballagások – a virágüzletek szezonális üzletek, és a ballagás a következő időpont, ami nyereséget hoz –, ezek azonban idén szinte teljesen elmaradtak, így a virágüzletnek bevétele ebből sem igazán származott” – folytatta az üzletember.

Később elmondta, hogy a helyzet nem látszik javulni a virágszakmában dolgozók számára: „Kezd látszani az embereken, hogy elfogyott a pénz, a virág pedig egy luxuscikk: az utolsók között fognak erre költeni. Inkább az élelmiszerboltokban költik el a pénzt, ahol viszont az árak olyan szinten megemelkedtek, hogy nem marad a végén félretett pénz virágra”.

Zárásként még hozzátette: azóta a helyzet kicsit jobb lett, de nem tért vissza a régi kerékvágásba. „A virágárak 30-40 százalékkal emelkedtek tavaly óta. A virágüzlet csökkentett nyitva tartással, csökkentett dolgozói létszámmal üzemel jelenleg. Azonban, ha esetlegesen tényleg bekövetkezne egy második hullám, akkor a virágüzletek nagy része szerintem soha többé nem nyitna ki”. ♦