Az iskolaőrnek jelentkezettek harmada már az első rostán kihullott

Július végéig 1409-en jelentkeztek iskolaőrnek, de az egészségügyi, pszichológiai és erőnléti vizsgálatok után csak 497-en kezdték meg a képzést. Vagyis a jelentkezők kétharmada már az előszűrőn lemorzsolódott. A rendőrség szerint országszerte 478 iskolába kellene őrt küldeni – köztük két váci általános és három középiskolába -, amit így szűkösen lehet majd teljesíteni.

Főleg akkor, ha a 40 órás pedagógiai-pszichológiai, 24 órás bűnmegelőzési és konfliktuskezelési, valamint 56 órás rendvédelmi és gyakorlati tanfolyamról még többen kiesnek. A tervek szerint 422 főt intézményi szolgálatra, 75 személyt pedig helyettesítésre osztanának be.

Az ORFK hangsúlyozta, hogy csak önkéntes jelentkezőkkel számolnak, a Független Rendőr Szakszervezetnél mégis attól tartanak, adott esetben rendőröket fognak átvezényelni az iskolákba – írja a Népszava.

Az iskolaőröknek bruttó 220 ezer forintos fizetést és évi bruttó 200 ezer forint értékű cafetéria-juttatást ígérnek. A munka feltétele minimum középfokú végzettség, egészségi, fizikai, pszichikai alkalmasság, 65 évnél fiatalabb életkor. A rendvédelmi vagy rendészeti képzettség, de a nevelői-oktatói tapasztalat is előnyt jelentett a jelentkezésnél.

A minisztérium július közepén hozta nyilvánosságra annak az eredetileg 491 iskolának a nevét, ahol iskolaőröket fognak alkalmazni. Ekkor több intézmény meglepetéssel értesült arról, hogy ők is szerepelnek a listán. A lapnak ezek az iskolák azt mondták, ők nem kértek iskolaőröket. A minisztérium erre azt mondta, nincs semmiféle nyomás, ha valamelyik intézmény úgy dönt, akkor lemondhatják az iskolaőröket.

A kormány a gyöngyöspatai szegregációs ügy nyomán vetette fel néhány hónapja az iskolaőrség ötletét. Sok tanár valóban örül neki, és bizonyos esetekben elkerülhetetlen a bevezetése, de más, segítő szakemberek bevonása nélkül ez legfeljebb tüneti kezelésre jó – állítják.

Korábban elhangzott: szeretnének mielőbb kifejleszteni egy mobilapplikációt, amelynek segítségével a tanárok pánikgombbal riaszthatnák az őröket, ha baj van. ♦