Mint ahogyan az a fővárosban, és a legtöbb vidéki településen tapasztalható volt, a koronavírus-járvány márciusi megjelenése Magyarországon az ingatlanárak átmeneti csökkenését hozta magával. Az azóta eltelt szűk fél év alatt az árszínvonal alakulása a korábban megszokott, növekvő tendenciához tért vissza. Az Ingatlannet.hu statisztikái szerint az év eleji árakhoz viszonyítva csupán a családi házak lettek olcsóbbak.
A statisztikák tanúsága szerint Vácon az egy évvel ezelőtti árszínvonalhoz képest a családi házak, míg januárhoz viszonyítva a sorházak vételárában mutatkozott a legnagyobb mértékű változás. A legstabilabbnak a téglalakások árát lehet tekinteni: a Duna-parti településen tavaly júliusban átlagosan 575 ezer Ft/nm áron lehetett lakást vásárolni, míg 2020 júliusában 562 ezer Ft/nm-ért, azaz körülbelül 13 ezer forinttal kevesebbért: ez mindösszesen 2,28%-os negatív változást jelent.
A meghirdetett ingatlanok adatai alapján egy évvel ezelőtt a családi házak piacán 344 ezer Ft/nm-es átlagár volt jellemző. Ezzel az összeggel akkor és jelenleg is – országszerte – a családi házak a legolcsóbbak az ingatlantípusok közül, négyzetméterenkénti átlagárat tekintve. Ez az idei hetedik hónapra csaknem ötödével növekedett: átlagosan 407 ezer forintot kérnek a családi házak négyzetméteréért, azaz egy 100 négyzetméteres ingatlan vásárlása esetén 6,32 millió forinttal kevesebb maradna a zsebünkben, mint tavaly. Ezzel ellentétben, ha az év eleji árakhoz viszonyítunk, csupán a családi házak árai csökkentek (igaz, alig több, mint 1 százalékkal), minden más ingatlantípus drágult.
Megugrott a sorház átlagára
Az Ingatlannet.hu adatai szerint 2020 januárjában 338 ezer Ft/nm átlagáron kínálták a váci sorházakat – fél évvel később, júliusban csaknem 100 ezer forinttal magasabb átlagár jellemzi a piacot. Ez közel 30 %-os emelkedést jelent. A tavalyi év decemberéről 2020 januárjára egy csaknem 10 %-os árcsökkenés volt megfigyelhető, ami a négyzetméter átlagárakat illeti, azonban azóta az árszínvonal magas szintre stabilizálta magát – ez annak is köszönhető, hogy a lakásokkal ellentétben a Vácon vásárolható családi házak mellett a sorházak négyzetméter átlagárait sem befolyásolta negatív irányban a koronavírus-járvány megjelenése.
Összességében az eladó ingatlanok négyzetméter átlagára a 2019 júliusi adatokhoz képest 4%-kal, míg az idei januáriakhoz viszonyítva 5,31 %-kal emelkedett, de mint ahogyan azt fentebb leírtuk, az nem egy egyszerű növekvő tendenciát írt le, hiszen tavaly októberben, illetve idén márciusban is kisebb-nagyobb visszaesés volt jellemző.
Milyen a helyzet a megye többi településén?
Megvizsgáltuk a koronavírus-járvány ingatlanpiacra gyakorolt kezdeti hatásait Pest megyében – azaz összehasonlítottuk a megye adait néhány településen meghirdetett ingatlanok négyzetméter átlagáraival – a “kritikus” március-áprilisi időszakban. Ennek eredményeit szemlélteti az alábbi diagram.
Az összehasonlítás alapján megállapíthatjuk, hogy a váci téglalakások árszínvonala a Pest megyei átlaghoz képest jobban tartotta magát március-április hónapban (hiszen nem csökkent, hanem minimálisan nőtt, de inkább stagnálásnak lehetne nevezni). A családi házak négyzetméter átlagára kb. 3,5%-kal csökkent – a megyében átlagosan valamivel több mint 1 %-kal emelkedett.
Mit is jelent mindez forintban? Áprilisban Vácon 14,5 ezer forinttal kevesebbért lehetett a családi házak négyzetméterét megvásárolni, mint márciusban. Míg például a Gödöllőn látott 8,31 %-os áremelkedés egy 65 négyzetméteres téglalakás megvásárlásakor átlagosan 2,3 millió forintnyi többletköltséget jelenthetett annak, aki ezt március helyett áprilisban szerette volna megtenni. ♦