Vácon is jelen van a koronavírus. Még ha nem is látjuk, nem is hallunk megbetegedésről, jobb, ha tudjuk: itt van. Ezért is lenne nagyon fontos, hogy mindenki komolyan vegye és betartsa a kötelezően előírt intézkedéseket – int mindenkit dr. Bánhidi Péter háziorvos, a helyi operatív törzs orvosszakmai vezetője. „Minden korábbi intézkedés életben van még. Mind az egészségügy felé lévő korlátozások, mind a kötelező maszkviselés az üzletekben, a tömegközlekedésen” – hívta fel a figyelmet.
A szakember egyet ért Merkely Bélával, a Semmelweis Egyetem rektorával, aki nemrég azt mondta, hogy több dolgot is javasolna a járvány visszaszorítása érdekében: megoldaná a magas rizikójú emberek állami szűrését, ide sorolva a tanárokat is; visszaállítaná a vásárlási sávot; betiltaná az éjszakai bulikat és zárt helyen elrendelné a kötelező maszkhasználatot.
„Ellenőrizni és szükség esetén büntetni is kell azokat, akik nem tartják be a kötelezően előírt intézkedéseket, ezt kívánja a közösség érdeke” – véli dr. Bánhidi Péter. Szerinte sajnos ma sokan nem veszik komolyan az előírásokat. A másik, amire fel kell hívni szerinte az emberek figyelmét, az az, hogy hogyan viseljük a maszkot.
„Az nem jó, ha az orr alá le van tolva, vagy az állon van. A vírus nem ismeri ezt a viccet. Itt van Vácon is a vírus, egyre többet tesztelünk, egyre több a beteg. Minden nap vannak gyanús esetek” – mondta. Hozzátette: még mindig mindenben első a háziorvos. Ha bármi panasza van valakinek, fel kell hívnia orvosát, aki eldönti, hogy szorul-e kezelésre, kell-e a személyes találkozás.
Csak abban az esetben rendeli el egy orvos a koronavírus-teszt elvégzését, amennyiben a beteg tünetei utalnak erre.
„Vannak úgynevezett major, vagyis nagy tünetek. Ilyen a köhögés, a fulladás, a láz, A vírus az esetek döntő többségében lázat vagy hőemelkedést okoz, de előfordulnak láz nélküli esetek is. A minor, vagyis kisebb tünetek közé soroljuk a gyengeséget, az ízérzés vagy a szaglás elvesztését. Mindent mérlegelve, az orvos minor tünetek esetén is végeztethet PCR vizsgálatot.”
Baj van a vírusszkeptikusokkal
Dr. Bánhidi Péter szerint egyre nagyobb publicitása kell legyen a hozott intézkedéseknek, hogy az emberek értesüljenek róla. Emellett pedig fontos, hogy a szabályokat betartsuk, betartassuk.
„Szigorítani kell az ellenőrzést: maszk, távolság, kézfertőtlenítés. Aki nem tartja be ezeket, az másokat, a közösséget veszélyezteti. Az országos intézkedéseket helyi szinten lehet még szigorítani. Ma Magyarországon két táborra osztódtak az emberek: az egyik mindent betart, a másik semmit” – véli.
Egyre szaporodnak világszerte a vírusszkeptikusok is. Szakértők szerint ez a jelenség nem új, és arra vezethető vissza, hogy azok válnak ilyenné, akik nem tudnak agyilag és lelkileg magával a helyzettel mit kezdeni.
Egyre gyakrabban hallani, hogy egy-egy ismerős, közismert személy kapta el a vírust. Ha tudjuk, hogy nemrégen pont találkoztunk vele, érdemes kikérnünk a háziorvosunk véleményét.
„A vírus lappangási ideje 4-6 nap. A hatóság minden fertőzött esetében kontaktkutatást végez, ilyenkor az érintett a tünetei megjelenését megelőző két napra visszamenőleg kell, hogy megjelölje, kikkel volt szoros kontaktusa. Szoros kontaktusnak minősül, ha másfél méteren belül és 15 percet meghaladó ideig tartózkodtak együtt – ezek a személyek szűrésre kerülnek. Nem egyszerű feladat a kontaktuskutatás.”
Karantén esetén útvonalengedélyt kell kérni
A hatósági házikarantén két negatív PCR teszttel kiváltható, melyek elvégzése között 48 órának kell eltelnie. Ahhoz, hogy eljussunk a mintavételre, azonban útvonalengedélyt kell kérnünk attól a hatóságtól, aki elrendelte a karantént. Ennek egyszeri összege 3000 forint.
Vácon jelenleg egy helyen lehet saját költségen PCR tesztet csinálni, a Váci Belvárosi Egészség Központban, viszont Budapesten számos helyen.
A kórházban minden szakrendelésre időpontot kell kérni, sőt a laboratóriumi és röntgenvizsgálatra is előre be kell jelentkezni. Gyorsan reagált a járványhelyzetre a váci sürgősségi betegellátó osztály is, akik három folyosóra osztották fel a részleget, így elkerülendő a fertőzés veszélyét.
Dr. Bánhidi Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy a szeptember 17-tel lejár a veszélyhelyzet 90 napos moratóriuma, vagyis, ha nem hosszabbítják meg, akkor ettől az időponttól kezdve csak személyes találkozás után írhatnak fel gyógyszert az orvosok, és a rokonnak, ismerősnek sem lesz olyan egyszerű kiváltani az e-receptre felírt gyógyszerét.
„A koronavírus egy fekvőbetegség, amely az esetek zömében otthon kezelhető. Ha valaki rosszul érzi magát, hívja a háziorvosát, aki eldönti, hogy milyen kezelésre szorul. A vírus leggyakrabban a tüdőt, a szívet és a vesét támadja meg. De, ha valakinek enyhék a tünetei, akkor a szűrés után otthonában is lábadozhat és tüneti kezelést kap” – mondta végezetül a szakember.
Az esetleges késői szövődményekről, melyek az agyat, a szívet, a tüdőt és a vesét érinthetik leginkább, az emberiség még csak most gyűjti a tudást, az adatokat. Ezért most a legfontosabb intelem: a koronavírus betegséget megelőzni, elkerülni kell – közösen!