Bevallom, krimirajongó vagyok, de már egy ideje nem akadt a kezembe könyv. Örültem, amikor egy kedves ismerősöm azzal keresett meg, hogy nem akarok-e írni egy krimi íróról, aki ráadásul váci is. Törteli Eszter azonban nem csak egy egyszerű krimi író, hanem testközelben éli meg azt, amiről ír, ugyanis bűnügyi helyszínelő.
A sok rádió és tévé interjú között rám is szakít időt. Szitkozódom, amikor hozzá tartok, hiszen a Törökhegy nem éppen a jó utakról híres. Azt mondta nyitva van a kapu, az utolsó ház az utcában az övék. Már a harmadik nyitott kapun vagyok túl, mire megtalálom a házat. Csengetnék, de nyílik az ajtó és ott áll előttem egy vagány csaj, rózsaszín hajjal. Üdvözöljük egymást, persze a kézfogás most elmarad.
Belépek a házba és mindenhol csontvázakat látok. Eszter meg is jegyzi viccesen, hogy náluk minden nap Halloween van. Leülünk egy kicsi, de fényes szobába. Eszter beszélni kezd én meg nézem, hogy a körmén is halálfej van, a nyakán pedig bilincset imitáló nyaklánc lóg.
„Azt olvastam rólad, hogy már gyerekkorodban is csontokat kerestél a homokozóban” – kezdem a beszélgetést.
„Dél-Alföldről származom, ahol köztudottan sok a homok, így nem volt nehéz csontokat keresni” – feleli nevetve.
Rengeteg bűnügyi könyvet olvasott gyerekként is már, később aztán a kedvence a Colombo volt.
„Olyan területet akartam választani, ami mozgalmas, izgalmas, változatos és agyi munkával is párosul.” Így lett helyszínelő Budapesten.
A fővárosban dolgozik, ott is élt korábban, férje révén került Vácra. Mivel beleszerettek a városba, itt telepedtek le. Krimije is itt, a Naszály hegy lábánál játszódik.
Írni mindig is írt, verseket, novellákat. Rengeteg pályázaton indult, amelyeket rendre meg is nyert. Grafológus, írásazonosító végzettséget is szerzett, melyet azóta is alkalmaz. Foglalkozik gyermek- és felnőttrajz elemzéssel is.
„2019-ben elindultam egy pályázaton, ez a Terézanyu Pályázat volt, amelyen nyertem. Így csöppentem bele egy írói körbe, közösségbe. Ekkor kezdtem el szakmailag és komolyabban foglalkozni az írással. Bátorítottak, hogy mindenképpen alkossak.”
Az Anyahotel című izgalmas krimit is ennek hatására kezdte el írni. Mivel ablakából a Naszály hegyre látni, így a helyszín is ez lett. A történet négy anyáról szól, akik kikapcsolódni, elvonulni jönnek egy hotelbe, ami az anyáknak készült.
A tavalyi karantén idején éppen a kertben ült és a hegyeket nézte, amikor eldöntötte, hogy írni fog.
„Amikor összezártak minket, akkoriban nekem az írás egy olyan menekülő út volt, egy olyan lehetőség, hogy abból a világból, egy jó kiutat jelentett.”
Bár a fejében volt egy alapkoncepció, a történetet írás közben szőtte tovább, de mint mondja nem kellett sokat gondolkodnia. Mivel ő munkájából fakadóan ismeri a terepet, ezért a történetben is fel tudta használni a tapasztalatait.
„Egy történetet mindenki meg tud alkotni, de, hogy valójában megéljed azt, hogy ott állsz egy szituáció közepén, nyomozóként és a pillanat tört része alatt neked döntened kell, és helyesen, jogszerűen, szakszerűen úgy, hogy az a bizonyításban felhasználható legyen, ez nem mindenkinek adatik meg. A könyvben vezetem az olvasót végig, hogy mi történik, aztán nem az történik” – mondja nevetve.
A történet négy nőről, négy anyáról szól. És persze szerepel benne egy jóképű kertész is, akit nem akart Eszter kihagyni. Az Anyahotel egy birtok a Naszály lábánál egy csendes részen, ahová az anyukák mehetnek el kikapcsolódni, feltöltődni. A hotel ötlete onnan jött, hogy mint kisgyerekes anyuka tudja, hogy minden nő arra vágyik, hogy kicsit hagyják békén, lehessen egy kis én ideje is. A négy nő ezen a helyszínen találkozik egymással és elkövetnek egy bűncselekményt, de az is lehet, hogy nem. Ez majd a könyvből derül ki.
Eszter a regényben nagy hangsúlyt fektet különböző társadalmi problémákra. Ilyen például a nők elleni erőszak és annak megítélése. Ez azért fontos számára, mert munkája során találkozik a problémával és meg szeretné mutatni a szakmai oldalt is az olvasóknak.
A család, férje és két lánya nagyon büszkék rá, és mellette állnak mindenben. Ezért is ajánlotta könyvét nekik.
Az Anyahotel egyelőre online rendelhető meg, nyomtatott és ebook formátumban, de Eszter bízik benne, hogy hamarosan a könyvesboltokban és Vácon is kapható lesz.
„Az Anyahotel négy nő élettörténetét és találkozását dolgozza fel, akik véletlenül elkövetnek egy bűncselekményt.
A szövevényes krimi egy nyomozáson keresztül kalauzolja el az olvasót a teljes megnyugvásból a totális összeomlásig, miközben mindenki ártatlan és bűnös egyszerre.
A könyv egy valódi, bűnügyi tapasztalattal rendelkező írónő tollából született. Valódibb, mint bármi, amit eddig olvastál.”
A könyv egyben szórakoztató és izgalmas is, és Eszter állítása szerint két nap alatt elolvasható! Ajánlom mindenkinek, aki már elmúlt 18 éves! ♦