A beoltottak száma – akik az első vakcinát megkapták már – meghaladja az egymilliót Magyarországon. Vácon praxisonként mintegy 200-250 ember kapta meg az első oltást koronavírus ellen, ez az egy tizede a pácienseknek. Sokan vannak azonban így is, akik regisztráció nélkül várják, hogy behívja őket a háziorvosuk. Dr. Bánhidi Péter (képünkön jobbra), a helyi operatív törzs szakmai vezetője azt mondja: aki nem regisztrált nem lesz behívva, ne is várja.
A hazai viszonylathoz hasonlóan városunkban is öt oltóanyagot használnak. Ebből kettőt azonban csak az oltó pontokon kaphatnak meg azok, akik kérték. A Pfizer – a hűtése miatt – az AstraZeneca pedig elővigyázatosság miatt már csak a Jávorszky Ödön Kórházban működő oltó ponton alkalmazható.
Az oltásra történő behívás még mindig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által küldött lista alapján zajlik – tájékoztatta lapunkat Bánhidi Péter. Ez azoknak a listája, akik regisztráltak – hívja fel a figyelmet a szakember.
„Még mindig sokan vannak, akik nem regisztráltak a védőoltásra. Kérdeznek engem, hogy miért nem oltjuk be, és mikor visszakérdezek, hogy regisztrált-e, akkor azt mondja, hogy nem. Így nem tudjuk beoltani, hiszen akkor jelenik meg a listán, ha vagy interneten, vagy postai úton regisztrál” – mondja.
Sok hír keringett arról, hogy a háziorvosok és asszisztenseik nem győzik a munkát, hiszen az oltásokkal kapcsolatos szervezés nagyon leterheli őket. Van olyan szomszédos település, ahol például az óvoda bezárás miatt otthon lévő óvónőket vonták be a munkába. Vácon az önkormányzat felajánlotta segítségét a háziorvosoknak, de úgy tudjuk eddig nem vette senki igénybe.
„A kollégáimon a kimerülést, a feszültséget, a fáradtságot látom, mert nagy nyomás nehezedik rájuk. De győzzük, mert ezt vállaltuk és most ez a feladat.”
A valóságban úgy zajlik az orvosok oltással kapcsolatos munkája, hogy szól nekik a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hogy melyik oltásból hány darabot kap a praxis (pl.: 75 darab), és azt meddig kell beadni ami azt jelenti, hogy ennyi embert fel is kell hívniuk. Sokan vannak, akik annak ellenére, hogy regisztráltak vagy nem kérik, vagy azt nem kérik, amivel beoltanák. Ekkor kellene őket meggyőzni arról, hogy kérjék mégis az adott vakcinát.
„Megpróbáljuk, de ilyenkor véges – kevés az időnk! A Magyarországon elérhető vakcinák közül az a legjobb, amiből már kettőt megkapott a beteg” – véli a szakember.
„Az utóbbi hetekben az országos átlaghoz hasonlóan Vácon is megszaporodtak a felnőtt házorvosi praxisokban is a COVID esetszámok. Az, hogy ezt esetlegesen a mutáns vírusok okozzák-e, azt jelenleg nem tudjuk megmondani. Várhatóan csak később lesz erre rálátásunk, amikor a pozitív tesztek virológiai vizsgálatának eredménye meg lesz” – mondja Bánhidi Péter.
A napokban engedélyezték, hogy a Favipiravirt már a háziorvosok is felírhatják. Ez a gyógyszer gátolja a vírus replikációját, szaporodását az emberi szervezetben.
„Ez a döntés nem arról szól, hogy a háziorvos mindenkinek, aki köhög ezt a gyógyszert fogja felírni, hanem arról, hogy ha valaki igazoltan koronavírusos – elég egy gyorsteszt is – akkor, ha romlik az állapota, az orvosa felírhatja. A gyógyszer lecsökkenti a vírusszámot és ezáltal próbáljuk tehermentesíteni a szervezetet, hogy a beteg ne jusson el a kórházi szintig, főleg ne kerüljön lélegeztető gépre” – mondja.
Bánhidi Péter arra is felhívta a figyelmet, attól, hogy oltanak a betegség ellen, még szükség van a maszk használatára és a távolságtartásra is. Attól, hogy valakit beoltanak, még fertőzhet. Az oltás ugyanis az oltott megbetegedése és nem a fertőzőképesség ellen véd!
Az elmúlt hónapokban többször is a városban járt a koronavírus szűrőbusz. Ezen a héten már kedden, csütörtökön, szombaton és vasárnap is 9-től 17 óráig van lehetőség a teszteltetésre a Duna-parton a vár alatt. De továbbra is csak olyanok vehetik igénybe, akiket a háziorvosuk beregisztrál. Az, hogy a továbbiakban is ilyen sok időt tölt-e a szűrőbusz Vácon, még nem lehet tudni. ♦