Dónusz Katalin: számunkra a legnagyobb jutalom a közönség mosolya, öröme, tapsa

A 17. századi spanyol szerző Lope de Vega szerint a színházhoz nem kell más, mint „három deszka, két színész és egy közös szenvedély”. Vácott ennél azért jóval több színpadi deszka van, jóval több színész, színpadon játszó személy. Viszont ami változatlan: a közös szenvedély. A színház. A színház részint tükröt tart elénk, megmutatja, milyenek vagyunk mi emberek, hogyan reagálunk egymásra, a társadalomban végbemenő folyamatokra, részint pedig összehozza az embereket: közösségi élményt teremtve. Amire manapság, valljuk be, ki vagyunk éhezve. Egy város kulturális életében szinte elengedhetetlen a színházi élet. Az aktív színházi élet.

A pandémiahelyzet lazultával a legtöbb színház bizonyos szabályok betartatásával aktivizálja magát. Vácott is. Nincs ez másként a Parlando Színház társulata, hivatalos nevükön a Parlando Színház Kulturális Egyesület esetében sem. Ismerjük meg közelebbről a társulatot. A népszerű egyesület Dónusz Katalin énekművész vezetésével alakult 2012-ben, tehát jövőre lesz 10 éves.

– Miért dönt úgy egy énekművész, hogy létrehoz egy ilyen társulatot? Mi késztette, motiválta ezzel kapcsolatban az indulás előtt? Mi volt a célja?

  • A zeneiskolai tanítványaimnál is felmerült ez az igény, hogy színpadon, teljes estét betöltő zenés darabokban tudjanak szerepelni, valamint már az egyesület megalapítása előtt részt vettem zenés darabok zenei betanításában.

– Mi alapján dől el, hogy a nézők milyen darabot látnak a színpadon? Említsünk meg néhányat a fontosabb művekből.

  • Először a társulat összetételét kell felmérnünk, a közönség igényét, és utána a szerzői engedélyeket kell megszereznünk. 2013-ban a Csillagmese, 2014-ben a Valahol Európában, 2015-ben A dzsungel könyve, 2016-ban a Légy jó mindhalálig és a Riport, 2018 A padlás, Memoár, 2019 Valahol Európában, Árvák, 2020 Árvák, Riport musicaleket mutattuk be.

– Milyen visszajelzéseket kaptak a nézők és ami legalább ilyen fontos, a szakma részéről? Úgy tudom, fontos díjakat és elismeréseket tudhatnak magukénak.

  • Számunkra a legnagyobb jutalom a közönség mosolya, öröme, tapsa. Ez lelkesít, bátorít minket, hogy merjünk nagyot álmodni. A Valahol Európában című musicallel a Békéscsabán megrendezett 2014-es Scherzo Amatőr Musical Színpadok Fesztiválján első díjat nyertünk. 2018 januárjában csapatunk kiemelkedő művészeti munkájának elismeréseként Vác Város Művészeti Díját vehette át a Magyar Kultúra Napján. A Parlando Színház Társulata A padlás című musicallel a XXII. Scherzo-n 2018-ban Békéscsabán a szakmai zsűri aranyminősítése és 2. díja mellett számos elismerésben részesült. A zsűri Kovács Róbertnek a legjobb rendezés díját, Mogyorósi Marcellnek, aki a darabban Lámpást játszott a legjobb gyerekszereplő díját, Ármos Zoltán, aki a Rádiós, a legjobb férfi énekes-díját, valamint a Commedia dell’arte díjat: Inotay Nórának, Inotay Gergelynek és Inotay Rékának ítélte oda.

– Hogyan válhat a társulat tagjává valaki?

  • Az egyesület működteti a Parlando Musical Stúdiót. Társulatunk tagjai 9 éves kortól részt vehetnek művészeti foglalkozásokon: ének, beszédtechnika, tánc, és színészmesterség órákon. A taggá válás előtt felvételi maghallgatáson kell részt vennie az érdeklődőnek, amely idén június 5-én lesz.

– A színészmesterséget és a musicaltáncot is komoly nevek tanítják. Kovács Róbert, Nagyné Szöllősi Márta, Steidl Anita. Hogyan állt össze a szakmai csapat?

  • 2012-ben az alapításunk után találkoztam össze Kovács Róbert színésszel, aki azóta is a színészmesterség tanárunk és darabjaink rendezője. Nagyné Szöllősi Márta, akinek fantasztikus koreográfiákat köszönhetünk, 2014 óta tanít a stúdiónkban. Steidl Anita, aki a tánc területén a modernebb irányzatokat képviseli, 2019 óta gazdagítja a repertoárunkat.

– A pandémia alatt mi történt az egyesület életében, az online világ nyújtotta lehetőségeket ki tudták használni?

A pandémia ideje alatt megnehezedett a helyzetünk, de végig küzdöttük, türelemmel megpróbáltuk áthidalni a pillanatnyi akadályokat, ami sikerült is nagyrészt. Ami nagy nehézségbe ütközött, inkább elengedtük, és türelemmel vártunk a nyitásra.

– A próbafolyamatok hol zajlanak? Az előadások hol lesznek láthatóak?

  • 2021 júliusára tervezzük Dés-Geszti-Békés: A dzsungel könyve című musical szabadtéri bemutatóját Vácott három alkalommal. A zenei részeket már átvettük, megtanultuk, de a java még csak most jön a tennivalóknak!

– Milyen terveik vannak a jövővel kapcsolatban?

  • Szeptemberre még tervezünk egy koncertszerű fellépést, amiben megmutathatjuk az énektudásunk mellett Nagy Márta tanárnő kitűnő koreográfiáit szintén szabadtéren. Ezen kívül várunk minden olyan érdeklődő fiatalt a Parlando Musicalstúdióba, akik elhivatottságot éreznek a színészet a tánc és az éneklés iránt. Foglalkozásaink helyszíne a Madách Imre Művelődési Központ. ♦