Török Anikó: 4 évszak, 4 kiállítás

4 évszak, 4 kiállítás címmel nyílt tárlat Török Anikó festőművész alkotásaiból a művelődési ház Kávézó Galériájában. A kiállítást Demény Fefe nyitotta meg, továbbá Pálfai Mirjam Eszter működött közre fuvolán. Török Anikóról tudni lehet, hogy voltak már önálló és csoportos kiállításai is. Ez a kiállítás elsőként idén Gödön volt látható, jelenleg Vácon várják a képek az érző és értő látogatókat, ezt követően Sződre kerülnek majd a művek, majd Budapest lesz az azt követő állomás. Az alkotó szépérzékéről és finom lelki világáról árulkodik, hogy eredetileg virágkötőnek és dísznövény kertésznek tanult, később került közel hozzá a képzőművészet. Ott is folyamatosan képezte, képezi magát. Az alkotó jelenleg a közeli Sződön él.

„Meglepett, hogy Anikó engem kért fel arra, hogy megnyissam kiállítás sorozatának ezt az állomását. Biztos vagyok benne, hogy nem azért, mert a legnagyobb ismerője vagyok a festészetnek és hasonló művészeteknek, hanem a személyes kapcsolódás miatt, hiszen közel 20 éve kezdődött Anikó, az ő családja és az én közös utam” – kezdte a megnyitót Demény Fefe.

Elmondta még, hogy amióta ismeri Anikót egy izgalmas és színes karakternek tartja.  Bár elég sokáig nem tudta, hogy milyen komoly szinten foglalkozik a festészettel a művész. Fefe mindig is érezte, hogy ő egy valódi művész lélek, a kifejezés legjobb értelmében. Véleménye szerint egy kicsit olyan, mint egy igazi Vivaldi mű. Egyszerre gyengéd, lassú, magával ragadó, de ugyanakkor pergős, vidám és néha végtelenül karakán.

A szónok természetesen nem véletlenül említette meg Vivaldit, hiszen Anikó kedvenc zeneszerzőjéről van szó. Megtudtuk, hogy Anikó minden mű készítése közben Vivaldit hallgat a háttérben. Ez is nagyban hozzájárult ahhoz , hogy a kiállítás címét Vivaldi egyik legsikeresebb műve inspirálta: „ A Négy Évszak”. De nem csak Vivaldi legsikeresebb műve „a négy évszak”, Anikóé is, hiszen a kiállításban az ő legsikeresebb műveit tudják megtekinteni. Demény Fefe elmondta, hogy a kiállítás a négy évszak minőségét mutatja be, 24 képben. A festmények 70%-a specifikusan a kiállításra készült, tehát új. A maradék 30% pedig magángyűjteményekből lett bekérve. Fontos információ még a festészetkedvelőknek, hogy a művek fa lapra készültek, olajjal, és egy két kivétel nélkül mindet a természet inspirálta. Egy érdekesség, hogy egy-egy kép közel 2 hónapon keresztül készül, mindennapos foglalkozással!

Fefe aláhúzta: ritka az, amikor valaki megtalálja azt a valamit az életben, ami nem csak örömben és nyugalomban nyújt örömteli pillanatokat, hanem szomorúságban és nehézségben is. A kiállított műveket ez jól látszik, Anikónak ez sikerült. A festészet 2009 óta betölti az alkotó mindennapjait.

Érdekességképp tudtuk meg, hogy Anikónak van egy közel 7 éve tartó komoly rituáléja, ami a festészethez kötődik. Ugyanis hét éve minden évben elvonul hat hétre Máriazellbe, ahogy ő hívja „alkotói szabadságra”. A város Közép-Európa egyik legjelentősebb Mária-kegyhelye, évszázadok óta keresik fel a zarándokok a csodatévő Szűzanya segítségében bízva. Ilyenkor csak Ő, a természet és a festés létezik. Ahogy ő jellemzi: „Ilyenkor se nem látok, se nem hallok. Az alkotás mámorában úszom. Talán a szerelemhez tudnám hasonlítani. Egy-egy kép egy-egy új szerelem…”. A kiállításban megtekinthető képek egy része is Máriazellbe készült. A művek többsége megvásárolható.

A megnyitóbeszéd után Pálfai Mirjam Eszter fuvolazenéjét hallhatta a közönség. „Anikó után szabadon azt kívánom mindenkinek: se nem lássunk, se nem halljunk. Ússzunk mindannyian az alkotások mámorában.” – zárta a megnyitót Demény Fefe. A fuvolamuzsika segített átélni a képek által ábrázolt nyugalmat. A kiállítás július 30-ig tekinthető meg a művelődési ház Kávézó Galériájában. ♦