Életet menthet az az adomány, amit hétfőn délelőtt a Dunakanyar Szíve Egyesület juttatott el a Kisvác-Középvárosi Óvodák tagintézményeinek. Az elmúlt hónapokban többször is a híradások élére kerültek olyan esetek, ahol gyerekek allergiás rohamainál jól jött volna a sürgős segítség. Sajnálatosan előfordult halálesettel végződő tragédia is, ahol egy mogyorós sütemény váltott ki végzetes reakciót egy 7 éves kisfiúnál. A gyermekorvosok szerint a hasonló esetek gyors felismerése és az azonnali beavatkozás megelőzheti a bajt, de ehhez kéznél kell lennie az ellenszernek. Az erre szolgáló injekciók mostantól a négy városi óvodában is elérhetők, alkalmazásukat tanfolyam keretében sajátítják el a pedagógusok – írja az ESTV.
A Hársfa utcai óvodában adták át azoknak a vényköteles adrenalin injekciókat, amik mostantól fokozott biztonságérzetet adhatnak a kisváci és középvárosi tagintézményekbe járó gyerekek szüleinek. A becslések szerint országszerte mintegy 25 ezer gyerek él úgynevezett anafilaxiás allergiával, ami néha csak akkor derül ki, amikor például egy darázscsípés vált ki sokkot. Az iskola-egészségügyi ellátásról szóló rendelet szerint jelenleg az óvodákban, iskolákban nem szükséges, csak ajánlott kategóriában szerepel az adrenalin illetve az antihisztamin tartalmú injekció. Ez a korábban nem ismert allergiás reakció jelentkezésekor lehet életmentő, a tapasztalatok alapján ugyanis a még nem diagnosztizált esetek mintegy 20 százalékánál az első anafilaxiás roham közoktatási intézményekben történik. Kovács Ágnes óvodavezető a Híradó kérdésére azt mondta, náluk nem fordult még elő ilyen eset, de a Dunakanyar Szíve Egyesület adományát nagy örömmel fogadták.
„Szerencsére eddig nem fordult elő. Nyilván ez annak is köszönhető, hogy mi előre tájékozódunk, a szülőket megkérdezzük erről, figyelemmel tudjuk kísérni, hogy ne történjen baj, szerencsére eddig nem volt, de azt gondolom, hogy nem árt felkészülni a váratlan eseményekre. Úgyhogy mi nagy örömmel fogadtuk ezt az adományt, és mondhatom, hogy a nevelő közösségünk egyöntetűen afelé hajlott, hogy ezt igen, mi bevállaljuk. Jobb megelőzni a bajt. Volt már erre példa, mi is hallottunk róla, nem szeretnénk ilyen helyzetbe kerülni, úgyhogy egyöntetűen vállaltuk” – nyilatkozta a Váci Kisvác-Középvárosi Óvoda intézményvezetője.
A legfontosabb, hogy a veszélyhelyzetet a pedagógus azonnal felismerje, ehhez a gyerekorvos tájékoztatása nyújthat segítséget. Az életveszélyes allergiával járó élethelyzetek megoldása változatlanul az intézmények hozzáállásán, a szülők és egyéb közösségek együttműködésén múlik. De mint Kovács Ágnes elmondta, intézményük aktívan kiveszi a részét ebben, hiszen sok-sok évvel ezelőtt a városban elsőként fogadtak cukorbeteg gyermeket. Nagyon gyerekcipőben járt ez a dolog, nehéz dolguk volt, de sikeresen vették az akadályt és innentől kezdve az egész nevelőtestület nyitott az ilyen speciális helyzetek megoldására.
Ebben szeretné segíteni a Dunakanyar Szíve Egyesület a váci nevelési-oktatási intézményeket. Első körben a 4 középvárosi óvoda részére vásároltak egy-egy EpiPen Junior injekciót. A következő hetekben minden további váci óvodának, később pedig az iskoláknak is szeretnének eljuttatni ilyen autoinjektort, amivel egy súlyos allergiás sokk végzetessé válását lehet elkerülni.
„Szeretnénk ebben élen járni, és a városban a Kiss Ferenc Középvárosi Óvoda volt az első, aki felvállalta azt, hogy a tanárok elmennek akár egy tanfolyamra, tehát meghallgatják a gyermekgyógyásznak a segítségét, megnézik, hogy hogyan tudják beadni szükség szerint ezt az injekciót, és azt szeretnénk, hogyha a többi óvodában, és ahogyan az anyagi lehetőségeink is engedik, akkor az iskolákba is el tudjunk ilyen injekciókat juttatni. Ezeknek az ára most nem csekély, 16 és 17 ezer forint között van, és körülbelül egy, maximum másfél évig érvényesek, tehát utána ezeket mindenképpen cserélni kell” – fogalmazott Matz-Molnár Krisztina, a Dunakanyar Szíve Egyesület elnöke. ♦