Távollévő polgármester, higgadtabb hangulat – ez történt a váci testület áprilisi ülésén

A váci képviselő-testület áprilisi ülése ezúttal nyugodtabb hangulatban zajlott, mint az utóbbi hónapokban megszokott, azonban ez nem jelentette azt, hogy ne születtek volna érdemi döntések. A polgármester távollétében Kiss Zsolt (Összefogás Vácért) alpolgármester vezette a csaknem tízórás tanácskozást.

Az utóbbi hónapok feszült üléseihez képest ezúttal nyugodtabb, konstruktívabb hangulat jellemezte az áprilisi testületi ülést. A nap folyamán több fontos döntést is hoztak: bár már januárban biztosították az idei vigalom finanszírozását, csak most derült ki – Ferjancsics László (Összefogás Vácért) kérdésére –, hogy a rendezvényt a Váci Dunakanyar Színház szervezi, amely ezt a feladatot meghívásos pályázat útján adta tovább.

Nem kapott többségi támogatást a TDM iroda vezetőjének, Kelecsényi Ágnesnek a kérelme, aki az éves költségvetés tizedével történő emelését, valamint a nyári műsorfüzet kiadásához kért forrást. Kökény Szabolcs, a pénzügyi osztály vezetője tájékoztatása szerint azonban a város jelenleg olyan nehéz likviditási helyzetben van, hogy még kisebb fejlesztésekre sincs elegendő keret, ráadásul Ferjancsics László nehezményezte, hogy a TDM nem szolgáltatott ki minden működési adatot.

A kormányhivatal törvényességi észrevétele nyomán módosítani kellett a tavaly év végén elfogadott SzMSz-t. Törölték azt a pontot, amely szerint hivatali dolgozók vagy önkormányzati cégek által készített sajtóanyagokat nem lehet felhasználni képviselői tájékoztatókban.

A testület forrást biztosított Szádoczki Imre (Fidesz-KDNP) javaslatára a szérűskerti gyalogátkelő tervezésére, és felmondta Iványi Károlyné kabinetfőnök, valamint Vicsek Ferenc kommunikációs tanácsadó megbízási szerződését. Előbbit Szabó Csaba (Fidesz-KDNP), utóbbit dr. Ványai László (Fidesz-KDNP) javaslatára.

Az ülés során két rendeletmódosításra és egy új rendelet megalkotására is sor került. Bár a közösségi együttélés szabályai érdemben nem változtak, a vízgazdálkodással kapcsolatos felmérések elindulhatnak – egyelőre szankciók nélkül. A lakásrendelet módosításában pontosították a bérlőkre vonatkozó felújítási kötelezettségeket.

Vitát váltott ki a költségvetésben szereplő fejlesztések sorrendje is. A polgármesteri előterjesztés több ponton is módosult, annak alapján, amiket a képviselők javasoltak. Prioritást kapott többek között az Alsóvárosi temető (képünkön lent) szóróparcellájának kialakítása, egy új urnafal megépítése és a Budapesti főút szélesítésére irányuló tervek elkészítése is. A vita végül konszenzussal zárult.

 

A Lujza és Koriander, valamint a volt Karacs kollégium ügyében hosszú egyeztetések után végül eredménytelen lezárás született. A döntések joga e két ügyben visszakerül a kormányhivatalhoz, miután azok ellenőrzési jelentése szabálytalanságokat tárt fel. A váci önkormányzat ezekben az ügyekben már nem illetékes a jövőre nézve.

Újra napirendre került a városi közétkeztetés kiszervezésének ötlete, amelyet a testület már korábban is elutasított. A polgármester most ismét előterjesztette az elképzelést, de a képviselők ismét nem támogatták. A testület döntött arról is, hogy a jövőben nem a polgármester, hanem a képviselők javaslata alapján adható jutalom a városi cégek vezetőinek.

Pályázatot írtak ki a könyvtár igazgatói posztjára, és anyagi támogatást szavaztak meg több helyi rendezvény – például a Deákvári Családi Napok és a Vác a Tiéd! esemény – megvalósításához, valamint a Vácra látogató técsői gyerekek vendéglátásához és a testvérvárosi küldöttségek fogadásához.

A polgármester korábban elutasított szabadságütemezési terve is újra napirendre került, immár konkrét napokkal kibővítve – ezúttal elfogadta a többség.

Sürgősséggel tárgyalták többek között egy lakhatatlan vis maior lakás cseréjét, valamint ennek felújítását is elrendelték. Februárban érkezett nemzetközi meghívások (japán és német városokból) ügyében csak most született döntés: a németországi út költségeinek felét a kiutazóknak kell viselniük, azonban a delegáció személyét nem fogadták el, így egyik meghívásnak sem tesz eleget Vác.

Döntés született arról is, hogy 200 forintra emelkedik a két önkormányzati kezelésű nyilvános illemhely (a Duna-parton és a Káptalan utcában) használati díja. Emellett a testület elutasította azt a javaslatot, amely egy elektronikus döntéshozó rendszer bevezetésére irányult.

A zárt ülésen többek között hatósági bírság elleni fellebbezés, településképi bejelentések, valamint önkormányzati cégvezetők fizetésemelésének ügye is szóba került.

A következő testületi ülés a tervek szerint május 21-én lesz. ♦