Vajon mi kell ahhoz, hogy egy lelkes amatőrökből álló evezős csapat megnyerje élete első nagy versenyét, maga mögött hagyva a neves egyesületek régóta versenyző csapatait? Egy jó edző, és egy kiváló hajó. Vácott mindkettő Herczog László érdeme volt. Erről a Tragor Ignác Múzeum múltba tekintő sorozatának következő részében olvashatunk.
Herczog László angol mesterektől tanulta a hajóépítést. 1904-ben nyitotta meg műhelyét, amelyről az 1899-ben alakult Váci Sportegyesületet evezős szakosztályának vezetői is értesültek. A mestert Vácra csábították. 1906-ban már a váci Szentháromság téren lévő Iparudvarban – később ezen a helyen épült fel a rendőrpalota – volt a telephelye. Hazánkban ő volt az első, és sokáig az egyetlen, aki angol típusú versenyhajókat készített. Az egyesület nemcsak hajókat rendelt tőle, de felkérte, legyen a „trénere” a csapatnak. A következő évben, 1907-ben már nyertek a váciak, s ettől kezdve minden versenyen az élmezőnyben voltak. 1908-ban már Vácott rendezték meg az országos evezős versenyt.
1907-ben a sportág vezetői felkeresték Herczog váci műhelyét, és nagyon elégedettek voltak az ott látottakkal: „a Herczog által készített regatta csónakok a legjobb angol gyártmányokkal szemben is kiállják a versenyt”- írta a Magyar Vizi Sport újság. Herczog hajói egyre népszerűbbek lettek, több egyesület is vásárolt tőle. Hajóépítő műhelyét később fia, majd az unokája vitte tovább. ♦