A nyári szünet előtti utolsó rendes képviselő-testületi ülésre került sor július 16-án a városházán, amely ezúttal is hosszúra nyúlt: a reggel 8-kor kezdődő tanácskozás este fél 10-ig tartott. A váci közéletet az elmúlt időszakban jellemző feszültségek ezúttal is érezhetők voltak – az ülés első felét Matkovich Ilona polgármester vezette, majd a levezetést Kiss Zsolt alpolgármester vette át, ekkorra már jóval nyugodtabb légkörben folytatódott a munka.
A tanácskozás kezdetén Szklenár Levente, a Király Endre Technikum végzős tanulója, frissen megválasztott váci diákpolgármester osztotta meg elképzeléseit a testülettel.
A nyílt ülésen több tájékoztató is elhangzott, ezek egyike az árvízi vis maior pályázatról szólt. Mint kiderült: a város által igényelt támogatás csak hosszas egyeztetések és többszöri hiánypótlás után érkezett meg – miközben más települések már hónapokkal korábban hozzájuthattak az állami forrásokhoz. Emellett a helyreállítási munkák egy részéről nem készült elszámolás, így ezekre nem is igényelt pénzt az önkormányzat.
Felmerült az is, hogy a polgármester közösségi oldalán közzétett bejegyzésekben több pontatlanság is megjelent – ezekre Matkovich Ilona úgy reagált: „ezek csak Facebook-posztok”.
A zárt ülésen a város idei díszpolgári címéről nem született döntés, viszont több Pro Urbe díj odaítéléséről igen. Egyéni kitüntetésben részesül Forró Katalin, Magyari József, valamint Orosz Tamás és Orosz Tamásné. Közösségi Pro Urbe díjat kap a Vác-Deákvár SE.
A könyvtárigazgatói pályázatot a testület eredménytelennek nyilvánította, így új pályázatot írnak ki a pozíció betöltésére.
Komoly visszhangot váltott ki, hogy visszavonásra került az az előterjesztés, amely egy közösségi tér építését tette volna lehetővé civil szervezetek számára. Emellett a civil alap idei pályázati keretének kiírását is elnapolták, így jelen állás szerint egyelőre nem támogatják a közösségi kezdeményezéseket – legalábbis városi forrásból nem.
A képviselők többsége úgy véli, nem hozta meg a várt előnyöket a művelődési központ gazdasági társasággá alakítása. Ezért a jövőben ennek a cégnek – csakúgy, mint a nemrég pénzügyi vitába keveredett TDM Kft-nek – havonta kell majd beszámolnia működéséről a Pénzügyi-Ügyrendi Bizottságnak.
A vagyonnyilatkozatok nyilvánosságáról szóló polgármesteri előterjesztés sem ment át a szavazáson. Az ülésen emlékeztették a polgármestert, hogy korábban maga is ellenezte az ilyen jellegű nyilvánosságot. Egyébként a képviselők vagyonnyilatkozata elérhető az interneten.
Ferjancsics László önkormányzati képviselő tételesen sorolta fel a 2029-ig szóló gazdasági program hibáit, a helyesírási problémáktól kezdve a tartalmi hiányosságokig. Makrai Zsolt több városrészi javaslattal élt a dokumentum bővítése kapcsán, de az előterjesztést végül nem fogadta el a testület.
A kisváci Duna-parti hajókikötő ügye egyelőre továbbra is egyeztetési fázisban marad. A testület nem támogatta az elvi állásfoglalás elfogadását, a döntések határidejét 2026 márciusáig tolták ki.
Kiss Zsolt alpolgármester javaslatára döntés született arról, hogy a jövőben a lakosság is segíthet a viharok után a kidőlt fák, letört ágak eltakarításában – saját célra elvihetik a faanyagot. A javaslatot egyedül Rozmaring Sándor alpolgármester nem támogatta.
Több váci társasház is sikeresen pályázott a közterületi hulladéktárolók zárt edényzetre történő cseréjére. A javaslatot korábban Ferjancsics László és Makrai Zsolt terjesztette elő. A testület egyhangúan támogatta a nyertes pályázatok kifizetését.
A testület úgy döntött: egy vállalkozó mintegy 17 millió forintért megvásárolhatja a Naszály áruház előtti, már régóta használaton kívüli önkormányzati illemhelyet.
Az ülés második felét Kiss Zsolt alpolgármester vezette, miután Matkovich Ilona elhagyta a termet, ahogy már a megelőző üléseken is tette. A képviselők a tanácskozás végén még feltették kérdéseiket, amelyekre a nyári szünet utáni első ülésen – várhatóan szeptember 17-én – kaphatnak választ. ♦