Nem tudnak több gazdátlan macskát befogadni a Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány telephelyén- közölte Sági Barbara, a menhely vezetője. A kutyákkal ellentétben a macskák ugyanis nem használnak közös almokat és az elhelyezésük körülményeire is sokkal kényesebbek. Örökbefogadó gazdák alig jelentkeznek, ami azt jelenti, hogy az itt gondozott cicák nagy valószínűséggel az egész életüket a telepen élik le. A komfortosabb körülmények megteremtéséhez a lakosság segítségét kérik az állatvédők – írja az ESTV.
A Kamilla úti telephelyen kétszáz kutya és több mint száz macska ellátásáról gondoskodnak a Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány munkatársai. Az állatmenhely 29 éve kezdte meg a működését, a több mint negyed évszázad alatt annyi gazdátlan macskát hoztak ide, hogy mostanra nem tudnak többet befogadni. Sági Barbara azt mondja, hogy míg kutyákból a fiatalabbak közül néha sikerül egyet-egyet örökbe adni, addig a macskák esetében szinte egyáltalán nincs érdeklődés. A menedék vezetője szerint a cicák ellátása amúgy is jóval körülményesebb, ezek a jószágok ugyanis sokkal kényesebbek a környezetükre.
„Nekik van ugye plusz költségük: az alom, ami nagyon nagy terhet jelent a menhelynek. Ráadásul ezek felnőtt macskák, szeretnek szeparálódni és nem használják egymásét. Ebből mindig konfliktus van, és nagyon hamar el tud koszolódni a területük. Ez az az ok, amiért nagy anyagi megterhelést jelent az alapítványnak, ez a több mint száz macskának a csak alommal való ellátása” – nyilatkozta Sági Barbara a híradónak.
A kutyák és macskák élelmezését legfőképp adományokból oldja meg a csapat, sőt Németországból is érkezik segítség a telepre, ahonnan rendszeresen minőségi táplálékot szállítanak ide. Az állatmenhelyet eredetileg átmeneti szállásként képzelték el a létrehozói, mostanra azonban bebizonyosodott, hogy a rengeteg gazdátlan jószág többsége már senkinek nem kell, az egyetlen esélyük az életben maradásra a Zöld Menedék.
„Amikor mi ezt 29 éve kitaláltuk, akkor azt hittük, hogy a menedék lesz a megfelelő szó, amivel egy átmenetiséget adunk az állatainknak, gondozottjainknak, de sajnos túlhaladt ezen a létszámunk és állatotthonná kell alakuljunk. A kutyáknál szintén legalább kétszáz olyan kutyust gondozunk, akik most már itt maradnak velünk életük végéig, hiszen ebben az életkorban senki nem fogja őket örökbe fogadni – folytatta a menhely vezetője. Majd hozzátette, ők azt szeretnék elérni, hogy a macskáknak a mostaninál komfortosabb körülményeket tudjanak biztosítani. Ez azonban saját erőből nem megy. – Itt vannak egyedi történetek, egyedi, szomorú történetek, illetve abból a szempontból sikertörténet, hogy nem autó alatt vagy a kutya szájában végezte, hanem itt él velünk ez a macska. Hát hogyha egyedileg valakinek ez a történet megtetszik, és úgy érzi, hogy meg tudja azt tenni, hogy havi rendszerességgel pár ezer forinttal csak az alomba besegít, az nekünk nagyon nagy segítség lenne.”
A Kamilla úti telephely másfél hektáron működik, az idei aszályos nyár különösen megviseli az állatokat. Az itatást és a növények locsolását két kútból oldják meg a menedékhely munkatársai, de jóval több fára lenne szükség, ami a hőségben árnyékot adna a négylábúaknak.
Jelenleg 17 fő dolgozik teljes- vagy részmunkaidőben a telepen, de szívesen fogadják a kétkezi segítséget, annál is inkább, mert a gazdasági válság következményeit már ők is tapasztalják. Többször előfordult az utóbbi hónapokban, hogy örökbe fogadott kutyákat néhány hét múlva anyagi okokra hivatkozva visszahoztak a menhelyre, de egyre drágább az élelmiszer és a takarmány szállítása is – mutatott rá az alapítvány vezetője. ♦