Éveken keresztül fekete port fújt ki magából több, a gödi Samsung-gyáron lévő szellőző. A szennyezés nagyon jól látszik a Google Earth különböző időpontokban készült légi felvételein, ahol az is kivehető, hogy azt többször megpróbálták feltakarítani vagy letakarni – írta meg a Telex. A lap szerint a kérdéses szellőzők által szellőztetett épületrészben rákkeltő vegyi anyagokból gyártják az akkumulátorokhoz szükséges katódot.
A gödiek már 2021-ben arra panaszkodtak, hogy sárgászöld és fekete csapadék hullik, ezért nem mertek a szabadban teregetni. De 2022-ben többek között a Váci Napló is beszámolt arról, hogy a dolgozóknak hónapokon át különböző légszennyező anyagok fokozott expozícióját kellett elszenvedniük, valamint a cég rákkeltő anyagokkal kapcsolatos előírásokat is megszegett. Meg is büntette őket a hatóság: a legmagasabb, tízmilliós bírsággal sújtva akkor a céget. Azonban mint azóta kiderült, a gyár négy év alatt 88 tonna rákkeltő NMP-oldatot engedett a levegőbe, és ennek ellenére az üzem mégis megkapta a környezethasználati engedélyét.
A lap által megosztott képeken az látszik, hogy a gyár tetején lévő kémények között van három olyan kivezetés, amelyek körül 2020-tól fokozatosan feketére színeződött az épület amúgy világosszürke teteje. Egy, a Samsung működésére rálátó forrásuk azt állítja a szennyezést komoly problémaként kezelték: az évek során többször is megpróbálták feltakarítani/letakarni vagy fóliával letakarni, azonban az rendre újraképződött.
Mint rámutattak, az üzem 72M épületrészének 3-as zónájánál voltak az elszíneződések, amelyben hivatalosan „porbetöltés és mixing” zajlott. Ez azt jelenti, hogy itt gyártották – és feltehetőleg azóta is itt gyártják – az akkumulátorokba beszerelt katódot a nikkel-kobalt-mangán (NCM) és a nikkel-kobalt-alumínium (NCA) porokból. Ezek az anyagok már kisebb mennyiségben is rákkeltőek lehetnek, azonban a 2022-es biztonsági jelentés szerint az említett épületrészben 45 tonna ilyen veszélyes anyag tárolható. Az ott feldolgozott anyagoknak elvileg nem lett volna szabad a gyáron kívülre távozniuk, de ez részben mégis megtörtént.
A Telex megkérdezte a Samsung állami támogatásaiért felelős Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, hogy mit tudnak a szennyezésről, de nem kaptak választ. A céget felügyelő Pest Vármegyei Kormányhivataltól is megkérdezték, hogy a tetőn képződött elszíneződést ellenőrizték-e, és meg tudják-e erősíteni vagy cáfolni, hogy rákkeltő anyag jutott a levegőbe. Erre annyit írtak, nem kaptak bejelentést a gyár tetején lévő elszíneződésről. A veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek működését ellenőrzik, szabálytalanság vagy hiányosság esetén intézkednek. ♦