E-recept: a váci gyógyszerész szerint jó lesz

Igazán még a próbaidőszakot éli az e-recept, de máris vannak kérdések, amelyekre a páciensek válaszokat várnak. Sőt, akadnak olyan problémák, amelyek az indulatokat is felkavarják, mint annak az olvasónknak az esetében, aki nem a háziorvosa által preferált patikában akarta az e-receptet kiváltani, hanem egy másikban, ahol gyakran megfordul – írtuk pár napja.

Nemrég közölt cikkünkre dr. Brezanóczy Ferenc váci gyógyszerész, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Pest Megyei Szervezetének elnöke reagált. Cikkéből kiderül: az e-recept bevezetése egy nagy lépés előre, de ahhoz, hogy az emberek is megkedveljék, néhány fontos lépést meg kell még tenni.

„Először szeretném jelezni, hogy nagyon örülök annak, hogy a Váci Napló fontosnak tartja a témát és foglalkozik vele. Fontosnak tartom azt is, hogy lehetőleg minden információ az e-recept (továbbiakban: e-Rp) kapcsán a helyére kerüljön! Éppen ezért a megjelentekhez a következő tájékoztatást, kiegészítést szeretném tenni.

Az első, hogy miért is vezették be az Egységes Egészségügyi Szolgáltatási Teret (továbbiakban: EESZT). Ha röviden akarom megfogalmazni, akkor elsősorban a betegérdek, ha ki akarom egészíteni, akkor az egészségügyi szolgáltatók megfelelő informálása volt a cél. Az EESZT bevezetése és működése lehetőséget ad arra, hogy a beteggel kapcsolatos információk: leletek, zárójelentések, beutalók, intézeti rendelésekre való bejelentkezési időpontok, receptek elérhetők legyenek mind a beteg, mind az orvos és mind a gyógyszertár számára, de csak mindenkinek a neki megfelelő szinten. Azaz nem láthat mindenki mindent! Ezzel elkerülhetők a felesleges vizsgálatok, a dupla gyógyszerelések, az információhiány miatt előforduló hibák.

A cikkben megjelent egy gondolat ezzel kapcsolatban: ‘áttekinthetőbb és nyomonkövethetőbb lesz a gyógyszerek útja a gyártótól a felhasználókig’ – amire az EESZT nem alkalmas. Erre 2019. január 1-el bevezetésre kerülő „dobozazonosító” lesz majd alkalmas, amivel később érdemes foglalkozni!

A cikkben hivatkozott olvasói levélben leírtak – és köszönöm, hogy megjelentették az esetet – teljesen szabálytalan eljárást mutatnak be! Súlyos etikai vétséget követ el mind az abban résztvevő orvos, mind a jogtalan foglalást végző gyógyszertár személyi jogos gyógyszerésze! (Éppen ezért szeretném, ha ez az információ szintén megfelelő helyet kapna az újságjukban.) A rendszert létrehozóknak egyértelműen céljuk volt, hogy az irányított betegellátást ne tegye a rendszer lehetővé!

Viszont azt is látni kell, hogy az e-Rp foglalásának lehetőségét be kellett építeni a működtetésbe, hiszen ha egy gyógyszer nincsen készleten az adott gyógyszertárban, és a beteg kérésére a gyógyszertár azt megrendeli, akkor azt az e-Rp-t ki kell venni a máshol is kiváltható receptek közül. Sajnos szabálytalan visszaélésekkel csak annak konkrét bebizonyítása esetén lehet mit kezdeni, de akkor az ilyen leírt eseménynek súlyos következményei lehetnek.

Végül úgy gondolom, hogy egy jó rendszer kialakulásának vagyunk tanúi. Tavaly (2017) december 15-vel indult el az e-Rp felírási kötelezettség, amennyiben az orvos számítógépes rendszerrel írja a receptet. Két „türelmi lehetőség” került be a rendszerbe. Az egyik, hogy 2018. december 31-ig még az orvos köteles úgynevezett „felírási igazolást” is adni, ami teljesen olyan, mint a régi recept, de középen is szerepel rajta egy vonalkód, és rá van írva, hogy „felírási igazolás”.

A másik, hogy az orvosok rendszerének is eddigre kell teljesen megfelelni ennek az elvárásnak.
A tapasztalatunk az, hogy az orvosok többsége már e-Rp-eket ír. Ennek nagy előnye, hogy a beteg vagy megbízottja a felírási igazolással, vagy a beteg TAJ számával + személyivel, vagy a beteg e-személyivel is ki tudja váltani a gyógyszerét bárhol az ország bármelyik patikájában kétféleképpen is (ez a kettős lehetőség indokolja a foglalás szükségességét).

A 2019. január 1-gyel történő változás csupán annyi, hogy addigra minden orvosnak alkalmasnak kell lennie az e-Rp felírására, és onnantól csak a beteg kérésére kell a nyomtatott „felírási igazolást” elkészítenie (ami addig kötelező!). Továbbra is megmaradnak speciális esetekben és esetekre a régi receptek, mint például háznál írt recept, gyógyászati segédeszközök receptjei, a családtagoknak úgynevezett „pro família” receptek, vagy a magánrendeléseken írt receptek…

Mindezek alapján úgy gondolom, hogy az EESZT és az e-Rp egy profi megoldás, amit természetesen folyamatosan fejleszteni szükséges” – írja dr. Brezanóczy Ferenc váci gyógyszerész, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Pest Megyei Szervezetének elnöke. ♦